REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019

(fot. adobe stock)

Aptekom został już tylko miesiąc na przystosowanie się do wymagań tzw. dyrektywy antyfałszywkowej. Już od 9 lutego 2019 roku pracownicy aptek sprzedając lek na receptę, będą musieli zeskanować unikalny kod kreskowy, za pomocą którego zweryfikują jego autentyczność.

Głównym celem wprowadzenia unijnej dyrektywy jest uszczelnienie systemu dystrybucji leków i wyeliminowanie z obiegu tych fałszywych. Podrabiane lekarstwa stanowią duże zagrożenia dla   pacjentów, potrzebna jest więc ich dokładna weryfikacja.

Zgodnie z nowymi przepisami, unikalny kod kreskowy na opakowaniu leku po zeskanowaniu zostanie porównany z niepowtarzalnym identyfikatorem za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Jeśli kody będą zgodne, apteka dostanie potwierdzenie, że lek jest autentyczny i można go sprzedać. – W związku z tym, jeśli stanowisko kasowe w aptece nie posiada skanera mogącego odczytać kody 2D, to należy wymienić go na model spełniający ten wymóg –informuje Łukasz Pawlak, kierownik produktu w dziale Auto ID w firmie Posnet. – Dodatkowo, przy zakupie czytnika kodów kreskowych, oczywiście oprócz nadrzędnej funkcjonalności odczytu kodów QR i Data Matrix, warto wziąć pod uwagę wielkość apteki oraz natężenie ruchu.

Posiadanie nowoczesnego skanera kodów kreskowych jest również istotne w związku z koniecznością obsługi e-recept. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2019 roku, pacjent może przyjść do apteki z receptą w postaci pliku PDF zapisanego na telefonie komórkowym lub tablecie. Czytniki kodów 2D, także zapewniają możliwość skanowania recept wyświetlanych na ekranach urządzeń przenośnych.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony