StoryEditor
Surowce
06.07.2022 00:00

Beiersdorf wspiera kobiety zajmujące się pozyskiwaniem nasion do produkcji masła shea

Beiersdorf we współpracy z firmami partnerskimi zasadził 5 tys. drzew masłosza oraz przeprowadził szkolenia dla ponad 4 tys. kobiet z Burkina Faso i Ghany, dla których staną się one źródłem dochodów. Będą zarządzać plantacją i pozyskiwać nasiona do produkcji masła shea, stanowiącego składnik kosmetyków.

Beiersdorf, wraz z firmami AAK, First Climate i SustainCERT, postanowił wzmocnić pozycję kobiet w krajach Afryki Zachodniej i zabezpieczyć ich źródło dochodów. W tym celu przeszkolił ponad 4 tys. kobiet z Burkina Faso i Ghany. Podczas spotkań nauczyły się one wykorzystywać lokalne materiały do ​​budowy bezpieczniejszych i wydajniejszych alternatyw dla tradycyjnych pieców.

Kobiety dowiedziały się również, jak chronić swoje cenne źródło dochodów, zarządzając plantacjami masłoszy, z których wytwarza się masło shea, ceniony składnik kosmetyczny. W ramach projektu zasadzono też 5 tys. młodych drzewek.

– Jesteśmy dumni, że projekt odniósł sukces, pomimo wszystkich wyzwań związanych z pandemią. Udało nam się wesprzeć te kobiety w zrównoważonej produkcji masła shea poprzez dzielenie się wiedzą i szkolenia – mówi Julia Beier, kierownik ds. odpowiedzialnego pozyskiwania surowców w Beiersdorf.

Kobiety biorące udział w programie uzyskały też dostęp do mikrokredytów dzięki dodatkowym szkoleniom w wiejskich stowarzyszeniach oszczędnościowo-pożyczkowych. To z kolei pozwoliło im inwestować w inne działania handlowe i biznesowe.

Beiersdorf wspiera kobiety w łańcuchu dostaw shea w Ghanie i Burkina Faso kilkoma inicjatywami od 2019 roku. To ważny element programów odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, które przyczyniają się do realizacji programu zrównoważonego rozwoju Care Beyond Skin i misji Climate Care.

W 2019 roku hamburska firma postawiła sobie za cel wsparcie w ciągu 5 lat 10 tys. kobiet pozyskujących w Afryce Zachodniej nasiona masłosza, z których następnie wytwarza się masło Shea. Składnik jest nazywany „złotem kobiet Afryki” i ma wszechstronne właściwości nawilżające. Jest ważnym surowcem dla produktów Beiersdorf, szczególnie przeznaczonych do pielęgnacji ciała i ust.

Projekt realizowany jest przez Beiersdorf we współpracy ze szwedzkim producentem  masła shea AAK, a wspiera go niemiecki dostawca rozwiązań ochrony klimatu First Climate oraz Global Shea Alliance. Wszystkie nasiona shea pozyskiwane są drzew rosnących na sawannie oraz z pól uprawnych należących do lokalnych rolników. Sadzenie sadzonek shea wspomaga kontrolowany przez rolnika proces regeneracji poprzez wspomaganie naturalnego wzrostu.

W 2022 roku firma zwiększyła swoje zaangażowanie i pozyskała wsparcie kolejnych partnerów – First Climate i SustainCERT. Dzięki nim miejscowe kobiety, które wcześniej używały prostych trzykamiennych pieców opalanych drewnem do wstępnej obróbki ziaren shea, teraz używają energooszczędnych pieców kuchennych, które same zbudowały.

Nowe piece są 2,5 razy bardziej wydajne niż te tradycyjne i mogą być używane zarówno do przetwarzania ziaren shea, jak i do gotowania w domu. Zmniejsza to zapotrzebowanie na drewno opałowe i związane z tym emisje. Przy łącznej liczbie 11 tys. wyprodukowanych i użytkowanych pieców, oczekiwane redukcje emisji wyniosą około 53 tys. ton drewna przez 5 lat.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2024 11:15