REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

13 kwietnia 2017, 15:32wiadomoscihandlowe.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. Fotolia)

Z początkiem kwietnia weszła w życie znowelizowana ustawa o grach hazardowych. Jej zapisy nie dotyczą wyłącznie firm z branży hazardowej, ale także tych, które organizują loterie promocyjne i konkursy, a więc m.in. sklepów.

REKLAMAForum Branży Kosmetycznej (belka w artykułach) 4-31.08.2020 r.

Jeszcze przed uchwaleniem w 2009 roku ustawa o grach hazardowych dostarczała niemałych emocji branży rozrywkowej. W trakcie ekspresowych prac legislacyjnych, spowodowanych tzw. aferą hazardową, wprowadzono postanowienia, które obejmowały prowadzenie wielu gier losowych monopolem państwa. Niektóre zostały całkowicie zakazane, np. gry hazardowe przez internet czy gra w pokera poza turniejami i kasynami.

To twarde prawo było jednak, ku zaskoczeniu wielu, stosowane przez organa administracji publicznej. Media donosiły m.in. o nalocie służby celnej na turniej pokerowy urządzony w szczecińskim klubie w październiku 2011 roku. Zatrzymano wówczas ponad 100 osób. W czerwcu 2015 roku doczekaliśmy się wyroku sądu pierwszej instancji w tej sprawie – skazał organizatora turnieju oraz inną osobę na karę grzywny. Wobec reszty sprawców sąd umorzył postępowanie warunkowo lub umorzył kary.

Poważne zmiany na prima aprilis

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Wprowadziła ona kilka istotnych zmian:

§   usunięcie generalnego zakazu urządzania gier losowych przez internet – z drugiej strony nałożono szereg obowiązków na operatorów takich gier, w zakresie treści regulaminu odpowiedzialnej gry, współpracy z podmiotami świadczącymi usługi płatnicze;

§   objęcie monopolem państwa gier na automatach poza kasynami – planowane jest wprowadzenie automatów w lokalach Totalizatora Sportowego;

§   umożliwienie gry w pokera poza kasynami – gra w pokera może być urządzana w formie turnieju, którego regulamin został zaakceptowany przez ministra finansów oraz pod warunkiem dokonania zgłoszenia właściwemu dyrektorowi izby administracji skarbowej;

§   wprowadzenie rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą – wpisowi podlegają nazwy domen wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych kierowanych do usługobiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zezwolenia, koncesji lub zgłoszenia. Jest to znaczące i pozytywne odstępstwo od propozycji zawartych w projekcie ustawy. Projekt zakładał bowiem wprowadzenie kontrowersyjnych norm, wedle których do Rejestru Niedozwolonych Stron [pisownia autentyczna z projektu nowelizacji – red.] wpisywane byłyby adresy elektroniczne pozwalające na identyfikację stron internetowych i innych usług zawierających treści umożliwiające urządzanie gier hazardowych bez zezwolenia. Kontrowersje sprowadzały się do obaw o zbytnio szeroki zakres stron internetowych, które mogą być objęte wpisem do rejestru (poprzez użycie miękkiej definicji stron internetowych, które choćby umożliwiają urządzanie gier losowych).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony