REKLAMANajlepszy Produkt 2020 - Baner Główny (20.08 - 30.09.2019)

PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

PRAWO

 

8 lutego 2019, 11:29wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Hawaje walczą o rafy koralowe - zakazują ochrony przed słońcem, która je niszczy

Hawaje walczą o rafy koralowe - zakazują ochrony przed słońcem, która je niszczy (fot. Adobe)

Nowe ustawodawstwo na Hawajach zakazuje filtrów przeciwsłonecznych zawierających chemikalia, które zdaniem naukowców zmywając się w oceanie przyczyniają się do wybielania koralowców.

REKLAMANatura Medica_belka w artykułach

W ubiegłym roku Hawaje stały się pierwszym stanem USA a Stany Zjednoczone pierwszym krajem na świecie, który przyjął projekt ustawy zakazującej sprzedaży substancji chemicznych zawierających filtry słoneczne, które mogą zaszkodzić rafom koralowym. To efekt badań naukowców, które doprowadziły do globalnego nacisku na producentów kosmetycznych, aby stworzyli bardziej bezpieczne dla raf koralowych filtry przeciwsłoneczne.

Nowe ustawodawstwo SB 2571, Act 104 zakazuje sprzedaży i dystrybucji filtrów przeciwsłonecznych zawierających chemikalia oksybenzon i oktokarboksylan, które wybielają koralowce, gdy trafią do oceanu po zmyciu się z ciał kąpiących. Twórcy tradycyjnych preparatów przeciwsłonecznych sprzeciwiali się prawodawstwu, jednak ustawa o ochronie przeciwsłonecznej na Hawajach została podpisana przez gubernatora stanu Davida Y Ige'a w lipcu ubiegłego roku. Nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku

Szacuje się, że 14 000 ton filtrów przeciwsłonecznych co roku trafia do oceanów, a największe szkody czynią na popularnych rafach koralowych na Hawajach i Karaibach. Ochrona przeciwsłoneczna nie jest jedynym wrogiem zdrowych raf. Inne zagrożenia to ocieplenie oceanów, zanieczyszczenia obejmujące spływy rolnicze i zrzuty ścieków. Jednak zakaz stosowania szkodliwych substancji chemicznych, zdaniem zwolenników ochrony środowiska, to jeden z czynników, które mogą kontrolować osoby pływające w oceanach.

Ekologiczna ochrona przeciwsłoneczna

Bezpieczne filtry przeciwsłoneczne to mineralne filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. Muszą mieć rozmiar "nie-nano", aby mogły być uznane za bezpieczne dla rafy. Jeśli mają mniej niż 100 nanometrów, mogą zostać połknięte przez koralowce. 

Nowa ustawa oznacza, że począwszy od 2021 roku na Hawajach nie będzie można znaleźć popularnych produktów zawierających szkodliwe dla środowiska chemikalia, chyba że główni producenci kremów przeciwsłonecznych zmienią ich formuły do tego czasu.

Na razie konsumenci, którzy chcą chronić skórę bez uszkadzania koralowców, muszą szukać "bezpiecznych dla rafy" produktów, które ulegają biodegradacji, zawierają mineralne blokery przeciwsłoneczne (z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu) zamiast chemicznych blokerów i bez nanocząsteczek (i tym samym są oznaczone jako " non-nano ").

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony