HANDEL I DYSTRYBUCJA

Usługi

PRAWO

 

25 marca 2022, 20:55wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza

Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza (fot. shutterstock)

Izba Kosmetologów wystosowała petycję, w której prosi klientów gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych o poparcie w walce o obronę prawa do wykonywania zabiegów z zakresu tzw. medycyny estetycznej. To reakcja na kolejne kroki w próbie ograniczenia kosmetologom wykonywania wielu zabiegów, które mają być zarezerwowane tylko dla lekarzy.  

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Walka o zabiegi z zakresu tzw. medycyny estetycznej trwa. Wszystko zaczęło się od listy, którą Ministerstwu Zdrowia przekazał samorząd lekarski, domagając się ograniczenia prawa do wykonywania niektórych zabiegów tylko do osób posiadających dyplom lekarza. Na liście znalazły się zarówno najbardziej inwazyjne zabiegi, jak i wiele takich, które są na co dzień wykonywane są w wielu gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych.

Dla przykładu, lekarze chcą mieć wyłączne prawo do wykonywania zabiegów iniekcyjnych, w tym wolumetrii i liftingu za pomocą kwasu hialuronowego, mezoterapii igłowej i wszelkiego nakłuwania (za wyjątkiem tatuaży i makijażu permanentnego do głębokości 0,5 mm). 

Na ich liście znalazły się też nici liftingujące i regenerujące, a także zabiegi z wykorzystaniem urządzeń oddziałujących energią prądu elektrycznego oraz fal elektromagnetycznych lub mechanicznych o wysokiej częstotliwości i gęstości mocy przekraczającej 1000 W/cm2 w punkcie najsilniejszego oddziaływania na tkankę.

Kolejne zabiegi, które miałyby być wykonywanie tylko przez lekarzy to: usuwanie zmian skórnych z użyciem laserów, peeling głęboki, dermabrazja i lasery ablacyjne, a także wszelkie zastosowanie sprzętu zarejestrowanego przez producenta jako sprzęt medyczny. Kosmetolodzy, według lekarzy, nie powinni też podejmować się leczenia chorób skóry oraz paznokci.

Właściciele gabinetów kosmetologicznych uważają, że wprowadzenie postulatów środowiska lekarskiego w życie, w praktyce oznacza koniec branży beauty w Polsce.

– Już wkrótce tysiące gabinetów kosmetologicznych, kosmetycznych może zniknąć z naszych miast. Musimy temu zapobiec – piszą we wstępie do petycji zatytułowanej „Stop niszczeniu branży beauty w Polsce! Stop likwidacji zawodu kosmetologa! Uratujmy polskie gabinety kosmetologiczne”.

Dalej wyjaśniają, że środowisko lekarzy „zajmujących się upiększaniem” w porozumieniu z Naczelną Izbą Lekarską, stara się tylnymi drzwiami wprowadzić nowe prawodawstwo, które pozwoli tylko im – lekarzom – wykonywać zabiegi, które do tej pory były domeną kosmetologów.

– Natomiast kosmetolodzy, którzy od blisko 30 lat są kształceni w ramach studiów wyższych (niejednokrotnie na renomowanych uczelniach medycznych), będą musieli zamykać swoje gabinety, tracąc cały swój dorobek oraz swoich klientów. Być może będą musieli wyjechać z kraju, by móc świadczyć usługi, które dotychczas wykonywali od lat w Polsce – czytamy w petycji.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kjaos 3 3 miesiące temu

  A teraz straszliwe podnoszą opłat za energię elektryczną i dystrybucję, a od 1 stycznia 2024 roku będą to bardzo wysokie stawki!! Ciekawe, które gabinetu będzie stać na płacenie rachunków miesięcznych od np.5000 zł!!! Co robić Izba Kosmetologów w tym temacie? Od 1 stycznia 2022 r. jest nowa forma obliczania ZUS, która jest bardzo niekorzystna dla przedsiębiorców, co robi w tym tekście Izba Kosmetologów dla gabinetów kosmetycznych????????¿?

  Edytowany: 3 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Wprowadzenie ustawy zakazującej wykonywania niektórych zabiegów dla kosmetologów to bardzo dobry pomysł...Chyba już czas najwyższy...

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Ja jestem za ustawą zakazującą wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez kosmetologów. Kosmetolog to nie lekarz. Zostałam skrzywdzona przez kosmetologa i do dnia dzisiejszego po zabiegu powiększania i modelowania ust mam zwlóknienia na ustach, które już nie zejdą. Kosmetolog nie leczy powikłań tylko lekarz dlatego kosmetolog nie powinien wykonywać tego typu zabiegów! W razie problemów kosmetolog nie pomoże tylko rozłoży ręcę i odeśle do lekarza - znam to z autopsji.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony