REKLAMAWebinar Relex WH baner głowny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Usługi

PRAWO

 

25 marca 2022, 20:55wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza

Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza (fot. shutterstock)

Strona 2 z 3
REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Jej autorzy uważają, że problemem dla lekarzy jest pozycja kosmetologów, jako wysoko wyedukowanych specjalistów.

Od lat zauważamy nasilającą się nagonkę na nasze środowisko. To jest zorganizowania akcja, często posługująca się kłamstwem, brakiem precyzji, bezpodstawnym oczernianiem naszych specjalistów. Wszystko po to, by wyeliminować główną konkurencję z rynku i stworzyć dla siebie monopol – piszą.

Przestrzegają, że skutkiem wprowadzenia planowanych zmian (o ile Ministerstwo Zdrowia zaakceptuje przedstawioną przez lekarzy listę tzw. procedur medycznych, czyli zabiegów, które chcieliby zarezerwować dla siebie) będzie zmniejszenie dostępności wielu zabiegów oraz znaczny wzrost cen. Do tego dochodzi bankructwo tysięcy gabinetów, utrata miejsc pracy, niespłacone kredyty i wzrost bezrobocia.

Właściciele salonów kosmetycznych przyznają równocześnie, że istnieje potrzeba uregulowania rynku, gdyż obecna sytuacja "zachęca osoby nieposiadające wykształcenia do podszywania się pod nasz zawód i wykonywania zabiegów, które są naszą domeną”.

Regulowanie rynku nie może się jednak odbywać kosztem doświadczonych specjalistów! Dlaczego w imię walki z osobami, które nie mają przygotowania do wykonywania zabiegów, chcemy zlikwidować całą grupę zawodową, która to przygotowanie ma – pytają w swoim liście autorzy petycji.

Dlatego protestują przeciwko propozycjom zmian prawnych sprowadzających się do zakazu wykonywania większości zabiegów przez osoby, które nie są lekarzami, a więc również przez kosmetologów. Za niepokojące uznają też próby ograniczenia możliwości stosowania określonych typów wyrobów medycznych lub innych urządzeń i technologii przez kosmetologów.

– Nie dość więc, że próbuje się wprowadzić zakaz wykonywania niektórych zabiegów, to jeszcze próbuje się odciąć kosmetologów od profesjonalnego, odpowiednio przebadanego, bezpiecznego sprzętu – czytamy w apelu kosmetologów do branży i klientów gabinetów.

Kosmetolodzy uważają, że konsumenci są wprowadzani w błąd przez lekarzy, którzy twierdzą, że kosmetolodzy wykonują usługi wbrew obowiązującemu prawu.

– Zarówno w Polsce, jak i na świecie, nie ma takiej specjalizacji lekarskiej jak medycyna estetyczna. To sformułowanie wyłącznie marketingowe. Zgodnie z aktualnym prawem w Polsce nie ma jednej grupy zawodowej uprawnionej do wykonywania zabiegów estetycznych. Natomiast tradycja i prawie 30-letnie doświadczenie w kształceniu kosmetologów na uczelniach wyższych pokazuje jasno, że jest to główna grupa zawodowa dedykowana do świadczenia usług o charakterze estetycznym – dowodzą.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kjaos 3 3 miesiące temu

  A teraz straszliwe podnoszą opłat za energię elektryczną i dystrybucję, a od 1 stycznia 2024 roku będą to bardzo wysokie stawki!! Ciekawe, które gabinetu będzie stać na płacenie rachunków miesięcznych od np.5000 zł!!! Co robić Izba Kosmetologów w tym temacie? Od 1 stycznia 2022 r. jest nowa forma obliczania ZUS, która jest bardzo niekorzystna dla przedsiębiorców, co robi w tym tekście Izba Kosmetologów dla gabinetów kosmetycznych????????¿?

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Wprowadzenie ustawy zakazującej wykonywania niektórych zabiegów dla kosmetologów to bardzo dobry pomysł...Chyba już czas najwyższy...

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Ja jestem za ustawą zakazującą wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez kosmetologów. Kosmetolog to nie lekarz. Zostałam skrzywdzona przez kosmetologa i do dnia dzisiejszego po zabiegu powiększania i modelowania ust mam zwlóknienia na ustach, które już nie zejdą. Kosmetolog nie leczy powikłań tylko lekarz dlatego kosmetolog nie powinien wykonywać tego typu zabiegów! W razie problemów kosmetolog nie pomoże tylko rozłoży ręcę i odeśle do lekarza - znam to z autopsji.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony