HANDEL I DYSTRYBUCJA

Usługi

PRAWO

 

25 marca 2022, 20:55wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza

Depilacja laserowa - jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych - znalazła się na liście praktyk, które lobby lekarskie chce zarezerwować dla osób dyplomem lekarza (fot. shutterstock)

Strona 3 z 3
REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Uważają też, że przedstawiciele środowiska lekarskiego wykorzystują „niedostateczną wiedzę odbiorców ich wypowiedzi, w tym nawet niektórych prezenterów telewizyjnych, celebrytów i innych osób w sprawie kompetencji poszczególnych zawodów w branży estetycznej”.

– W niektórych mediach próbuje się manipulować opinią publiczną, strasząc rzekomymi powikłaniami po zabiegach wykonywanych przez kosmetologów. Jak się jednak okazuje, po dokładnym sprawdzeniu znanych nam przypadków powikłań, zabiegi, które do nich doprowadziły, nie były wykonane przez kosmetologów – czytamy w liście zachęcającym do podpisania petycji.

Autorów petycji niepokoi też stawianie w złym świetle tych lekarzy, którzy popierają kosmetologów i są otwarci na partnerską współpracę.

Obserwujemy niepokojące zjawisko polegające na piętnowaniu lekarzy współpracujących z kosmetologami na różnych polach, w tym m.in. pracujących w gabinetach u kosmetologów, prowadzących szkolenia czy biorących udział w sympozjach organizowanych przez kosmetologów i dedykowanych kosmetologom – czytamy w liście.

Zobacz też: Naczelna Rada Lekarska zakazała lekarzom prowadzenia szkoleń dla osób spoza zawodów medycznych. Co z kosmetologami?

Kosmetolodzy chcieliby, aby współpraca z lekarzami odbywała się na zasadach partnerskich, z zachowaniem wzajemnego szacunku. Natomiast zdecydowanie przeciwstawiają się monopolizowaniu rynku poprzez definiowanie niektórych usług, jako świadczenia zdrowotne. Nie chcą też ograniczenia swojej roli do asystentów lekarzy.

Jest to próba dyskredytacji i celowego umniejszania rangi zawodu kosmetologa poprzez chęć pełnego podporządkowania sobie kolejnej grupy zawodowej. Dobro klienta i bezpieczeństwo usług estetycznych było i jest zawsze kluczowe. Jednakże, w naszej ocenie, nie zostanie ono zapewnione przez działania podejmowane przez przedstawicieli środowiska lekarskiego i wprowadzenie swoistego „monopolu” w tym zakresie – uważają autorzy petycji.

Dodają, że próba degradacji, a może nawet usunięcia kosmetologów z rynku uderzy w cały rynek. Negatywne skutki ograniczeń odczują nie tylko klienci, ale także producenci i dystrybutorzy, zarówno sprzętów, jak i preparatów wykorzystywanych w zabiegach.

Tymczasem należy zdawać sobie sprawę, że rynek estetyczny zasila w dużej mierze budżet państwa, gdyż jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów. Nie pozwólmy na regres całej branży – podsumował zarząd Izby Kosmetologów apelując do klientów gabinetów kosmetologicznych o podpisanie petycji.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kjaos 3 3 miesiące temu

  A teraz straszliwe podnoszą opłat za energię elektryczną i dystrybucję, a od 1 stycznia 2024 roku będą to bardzo wysokie stawki!! Ciekawe, które gabinetu będzie stać na płacenie rachunków miesięcznych od np.5000 zł!!! Co robić Izba Kosmetologów w tym temacie? Od 1 stycznia 2022 r. jest nowa forma obliczania ZUS, która jest bardzo niekorzystna dla przedsiębiorców, co robi w tym tekście Izba Kosmetologów dla gabinetów kosmetycznych????????¿?

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Wprowadzenie ustawy zakazującej wykonywania niektórych zabiegów dla kosmetologów to bardzo dobry pomysł...Chyba już czas najwyższy...

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Ja jestem za ustawą zakazującą wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez kosmetologów. Kosmetolog to nie lekarz. Zostałam skrzywdzona przez kosmetologa i do dnia dzisiejszego po zabiegu powiększania i modelowania ust mam zwlóknienia na ustach, które już nie zejdą. Kosmetolog nie leczy powikłań tylko lekarz dlatego kosmetolog nie powinien wykonywać tego typu zabiegów! W razie problemów kosmetolog nie pomoże tylko rozłoży ręcę i odeśle do lekarza - znam to z autopsji.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony