REKLAMAWH Market_banner glowny_maj-czerwiec 2020

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, Henkel Polska

Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, Henkel Polska (fot. materiały prasowe)

– W Henklu chcemy wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego i promować rozwiązania w zakresie opakowań przyjaznych środowisku. Dlatego udostępniamy bezpłatnie innym firmom i organizacjom narzędzie do projektowania takich opakowań, które umożliwia m.in. ocenę możliwości ich dalszego przetwarzania – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej w firmie Henkel Polska.

REKLAMA

Wyzwania

Działając na rynku dóbr konsumpcyjnych na całym świecie, potrzebujemy odpowiedniej ilości surowca pochodzącego z recyklingu, który spełnia wszystkie obowiązujące normy jakościowe. Obecnie dostępność do niego jest jednak ograniczona, dlatego konieczne jest podjęcie wspólnych działań przez wszystkich uczestników łańcucha wartości, a także rządy. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do recyklingu odpadów oraz stworzenie europejskiego rynku surowców wtórnych. Te działania wymagają inwestycji w lokalną infrastrukturę oraz zmiany obowiązujących przepisów.

Cele

Pod koniec 2018 r. wyznaczyliśmy sobie ambitne cele dotyczące opakowań przyjaznych środowisku, które udało się nam już w pewnym stopniu zrealizować. Zobowiązaliśmy się, że do 2025 r. wszystkie opakowania naszych produktów będą w pełni zdatne do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania.

Co my robimy?

Stale zwiększamy udział materiałów z recyklingu w opakowaniach naszych produktów. Pod koniec 2018 r. opakowania naszych produktów dostępnych na rynku europejskim zawierały już około 10 proc. przetworzonego plastiku, podczas gdy nasz cel na 2025 r. to 35 proc. Dobrymi przykładami realizacji tej strategii z naszego polskiego rynku są kosmetyki Nature Box, których opakowania zawierają plastik pochodzący z recyklingu oraz produkty marek Pur, Clin, Silan czy Bref z serii Pro Nature oferowane w  butelkach PET w 100 proc. wykonanych z przetworzonego plastiku.

Od czego warto zacząć wdrażanie ekologicznych rozwiązań?

Osiągnięcie postępu w dziedzinie opakowań przyjaznych środowisku wymaga współpracy wszystkich uczestników łańcucha wartości i jasno określonych strategii i celów. Producenci już na etapie projektowania opakowań muszą brać pod uwagę możliwość ponownego wykorzystania i recyklingu wybranych przez siebie materiałów.

Aby szybko i niezawodnie oceniać możliwości recyklingu nowych opakowań, Henkel korzysta ze specjalnie opracowanego przez siebie oprogramowania EasyD4R, które bazuje na powszechnie dostępnych i uznanych kryteriach, takich jak te opracowane przez Plastics Recyclers Europe. Wykorzystujemy to oprogramowanie we własnych procesach R&D, ale także udostępniamy je nieodpłatnie innym firmom i organizacjom. W ten sposób promujemy otwartą współpracę i przyspieszamy wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego. Narzędzie EasyD4R dostępne jest tutaj.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony