StoryEditor
Surowce
22.04.2022 00:00

Kolejne składniki kosmetyków zagrożone wycofaniem

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) działający przy Komisji Europejskiej wydał opinię na temat bezpieczeństwa kolejnych składników używanych w kosmetykach i uznał, że nie może zalecić ich stosowania w niektórych produktach oraz w określonych stężeniach. Dotyczy to składników Alpha-Arbutin i Arbutin (SCCS/1642/22) oraz Triclocarban i Triclosan (SCCS/1643/22). Do 27 maja trwają konsultacje publiczne opinii.

25 marca 2022 r. zostały opublikowane dwie wstępne opinie SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety) dotyczące bezpieczeństwa stosowania w produktach kosmetycznych składników Alpha-Arbutin i Arbutin (SCCS/1642/22) oraz Triclocarban i Triclosan (SCCS/1643/22) – przypomina firma Cosmetics Safety Consulting, zajmująca się oceną bezpieczeństwa kosmetyków.

Eksperci Cosmetics Safety Consulting informują, jakie jest stanowisko SCCS wobec wymienionych składników:

  • ️Po analizie dostarczonych danych i innych istotnych informacji dostępnych w literaturze naukowej SCCS nie może stwierdzić bezpieczeństwa alfa-arbutyny stosowanej w kremach do twarzy w maksymalnym stężeniu 2% oraz w balsamach do ciała w maksymalnym stężeniu 0,5%.
  • SCCS uznał, że dostępne w literaturze naukowej informacje na temat beta-arbutyny są niewystarczające do stwierdzenia bezpieczeństwa beta-arbutyny stosowanej w kremach do twarzy w maksymalnym stężeniu 7%.
  • SCCS wskazał, że odpowiednie dane dotyczące degradacji/metabolizmu alfa- i beta-arbutyny w wyniku działania mikrobiomu/enzymów skóry nie są dostępne, a uwalnianie hydrochinonu i jego ostateczny los nie są udokumentowane. W związku z tym SCCS nie może zalecić bezpiecznego stężenia alfa-arbutyny i beta-arbutyny w produktach kosmetycznych.
  • W dokumencie SCCS/1643/22 będącym naukową poradą SCCS wskazał, że stosowanie składnika Triclocarban jako środka konserwującego w produktach kosmetycznych jest bezpieczne do maksymalnego stężenia 0,2%; oprócz funkcji konserwującej, stosowanie składnika Triclocarban jest również bezpieczne do maksymalnego stężenia 1,5% w produktach spłukiwanych w przypadku stosowania pojedynczo lub w połączeniu.
  • Stosowanie składnika Triclosan jako środka konserwującego jest bezpieczne do maksymalnego stężenia 0,03% w żelu pod prysznic i mydle do rąk, 0,2% w płynie do płukania jamy ustnej i 0,3% w paście do zębów, dezodorancie w sztyfcie, pudrze do twarzy i korektorze, w przypadku stosowania pojedynczo lub w połączeniu.
  • Stosowanie składnika Triclosan jako środka konserwującego nie jest uważane za bezpieczne do maksymalnego stężenia 0,3% w balsamie do ciała w przypadku stosowania pojedynczo lub w połączeniu. Stosowanie Triclosanu w balsamach do ciała jest uważane za bezpieczne, gdy jego stężenie nie przekracza 0,03% w przypadku stosowania samodzielnie lub w połączeniu z w/w produktami.

Konsultacje publiczne opinii potrwają do 27 maja 2022 r.

Konsultacje w sprawie alpha-arbutin and beta-arbutin w produktach kosmetycznych.

Konsultacje w sprawie Triclocarban and Triclosan w produktach kosmetycznych

źródło: Cosmetics Safety Consulting

Czytaj także: Jak sprawdza się, czy kosmetyk jest bezpieczny?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. kwiecień 2024 19:38