REKLAMAKongres Rynku FMCG - baner główny (maj 2019)

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

PRAWO

 

15 lutego 2019, 16:08wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Walka z opakowaniami z plastiku to jedno z największych wyzwań ekologii

Walka z opakowaniami z plastiku to jedno z największych wyzwań ekologii (fot. Adobe)

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne będą zakazane od 2021 roku. Jakie zmiany czekają rynek kosmetyczny w związku z plastikowymi produktami i opakowaniami?

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień-maj 2019)

Z rezolucji przyjętej 10 października 2018 roku przez Komisję Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego wynika, że plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być zakazane w UE od 2021 roku.

Podstawowym elementem podkreślanym w dokumencie jest znaczne ograniczenie, a nawet eliminacja z rynku przedmiotów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych, bo według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich stanowią właśnie one.

Instytucje Unii Europejskiej uzasadniają to koniecznością ochrony środowiska mórz i oceanów przed rosnącym zanieczyszczeniem. Jednorazowe produkty ze względu na bardzo krótki cykl życia muszą ustąpić miejsca produktom wielorazowym lub wykonanym z biodegradowalnych materiałów.

Planuje się  wprowadzenie rozwiązań, które mają bezpośrednio przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko – najważniejsze z nich dotyczą wprowadzania na rynek produktów jednorazowych z tworzyw. 

Jednorazowe kubki do napojów oraz pojemniki do żywności z tworzyw sztucznych (w tym opakowania jedzenia fast-food, przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji lub na wynos) – w tym przypadku obowiązkowa będzie redukcja ich zużycia w krajach UE.

Patyczki higieniczne, plastikowe sztućce i talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz plastikowe kijki do balonów zostaną w ogóle wycofane z rynku. 

Butelki do napojów będą wymagane wraz z nakrętkami lub wieczkami. Producenci będą musieli przeprojektować butelki tak, by nakrętka lub wieczko były przymocowane i stanowiły integralną część butelki. 

Producenci takich produktów i opakowań będą mieli obowiązek pokrycia kosztów związanych gromadzeniem odpadów, ich transportem i przetwarzaniem a także koszty związane z usuwaniem zanieczyszczeń oraz podnoszeniem świadomości społecznej w tych kwestiach
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony