REKLAMAFBK_Banner Główny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Hurt i logistyka

 

4 kwietnia 2022, 14:53wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Skumulowany zysk netto Neuki był w 2021 r. wyższy o ponad 11 proc. w porównaniu do 2020 roku i wyniósł 171,5 mln zł

Skumulowany zysk netto Neuki był w 2021 r. wyższy o ponad 11 proc. w porównaniu do 2020 roku i wyniósł 171,5 mln zł (fot. materiały prasowe )

Grupa Neuca straciła nieznacznie rynek, ale wciąż jest największym hurtownikiem aptecznym. Umocniła natomiast pozycje lidera w segmencie aptek niezależnych. Odnotowała też wzrost zainteresowania swoimi programami partnerskimi.

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Neuca w 2021 roku utrzymała pozycję największego hurtownika na rynku aptecznym, choć w ostatnim kwartale minionego roku obsługiwała już tylko 31,7 proc. aptek wobec 32,1 proc. roku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Umocniła natomiast pozycję lidera w segmencie aptek niezależnych. W IV kwartale (obliczenia własne spółki na bazie miesięcznych danych IQVIA Pharmascope) hurtownia dostarczała leki i produkty medyczne do ponad 38 proc. placówek z tego segmentu (+1,5 pkt proc. r/r).

Z raportu spółki za ubiegły rok wynika też, że wzrosło zainteresowanie aptek niezależnymi programami partnerskimi Grupy Neuca. Na koniec 2021 roku, w programach Partner i Partner+ uczestniczyły 1543 apteki, a w programie IPRA 1899 aptek. W sumie oznacza to wzrost o 21 proc. rok do roku. W efekcie skumulowany zysk netto Neuki bez zdarzeń jednorazowych w 2021 roku był wyższy od bardzo dobrych rezultatów z 2020 roku o ponad 11 proc. i wyniósł 171,5 mln zł.

– Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej rynek dystrybucji leków w Polsce na którym operuje Neuca ustabilizował się. Według naszych obliczeń, detaliczny rynek apteczny i co za tym idzie rynek hurtowy zwiększyły swoją wartość o ponad 6 proc. rok do roku, wartość rynku hurtowego osiągnęła 34 mld zł. Po niższej dynamice w roku 2020 Grupa widzi powrót do dynamik rynku sprzed okresu pandemii – skomentował Piotr Sucharski, prezes Neuca.

Dodał, że w 2021 roku firmie udało się przebić wyniki nie tylko dużej i średniej konkurencji, ale także małych hurtowni.

Nasza oparta na satysfakcji klienta strategia rynkowa kolejny raz dowiodła swojej skuteczności. Jesteśmy na najwyższym poziomie ocen w Barometrze Satysfakcji Farmaceutów już od początku ubiegłego roku. Doskonalimy się i wciąż utrzymujemy, a nawet powiększamy dystans do konkurencji. W 2021 roku rosła liczba klientów, dla których Neuca jest pierwszym dostawcą i spadała liczba klientów niewspółpracujących – podsumował Piotr Sucharski.

Oprócz zaopatrywania w asortyment medyczny i leki podmiotów prowadzących działalność leczniczą i aptek na terytorium Polski, hurtownia zaangażowała się w pomoc dla walczącej Ukrainy. Uczestniczy w organizacji pomocy humanitarnej udzielanej w Polsce, jak i wysyłanej na Ukrainę. Jako największy w Polsce dystrybutor środków medycznych i leków bierze udział w działaniach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, przekazuje darowizny, współpracuje z dużymi organizacjami humanitarnymi.

Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę przekazała darowiznę rzeczową na kwotę 500 tys. zł w postaci produktów medycznych i leków zgłoszonych jako niezwykle potrzebne ukraińskim szpitalom. 5 marca darowizna dotarła do szpitali we Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Kijowie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony