REKLAMAFBK 2019 - baner główny (sierpień 2019)
Doświadczonych farmaceutów jest na rynku zbyt mało, aby zapewnić zapotrzebowanie placówek pracujących więcej niż 8 godzin dziennie, często przez 7 dni w tygodniu

Doświadczonych farmaceutów jest na rynku zbyt mało, aby zapewnić zapotrzebowanie placówek pracujących więcej niż 8 godzin dziennie, często przez 7 dni w tygodniu (fot. Fotolia)

Brakuje doświadczonych farmaceutów, którzy mogą pełnić rolę kierowników aptek. Dlatego, trzymając się ściśle litery prawa, należy zamknąć około pięć tysięcy aptek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na opinię prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA).

REKLAMANatura Medica_belka w artykułach

Przepisy prawa wymagają, by w czynnej aptece zawsze był farmaceuta. To gwarantuje rzetelność wydawania leków i ma uchronić przed pomyłkami w tym względzie. Ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 20 lutego 2019 roku)  wskazał, że tym farmaceutą nie może być dowolny magister farmacji, a jedynie taki, którego doświadczenie (5 lat pracy w zawodzie) daje mu kompetencje do pełnienia funkcji kierownika apteki.

Jednak tak doświadczonych farmaceutów jest na rynku zbyt mało, aby zapewnić zapotrzebowanie placówek pracujących więcej niż 8 godzin dziennie, często przez 7 dni w tygodniu. – Dlatego, trzymając się ściśle litery prawa należy zamknąć ok. 5 tys. aptek – twierdzi Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA), cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

To jednak nie wszystko. Kolejnym efektem takiego rozumienia przepisów może być zwolnienie ok. 6 tys. magistrów farmacji z krótkim stażem. – Systemowo stali się nieprzydatni, bowiem sami nie mogą zostać aptece. Na ich miejsce lepiej zatrudnić jest technika, bo jest tańszy – wyjaśnia Tomków.

Środowisko aptekarskie przestrzega, że nowe rozumienie przepisów to tragedia zarówno dla właścicieli aptek, jak i młodych farmaceutów. Postuluje szybkie uchwalenie nowelizacja ustawy, która magistrowi farmacji bez wieloletniego doświadczenia pozwoli na prace w aptece pod nieobecność kierownika.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony