REKLAMAHEINZ-GLAS - baner główny - marzec, kwiecień 2019

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Niedzielne zakupy przeniosą do małych sklepów sieciowych oraz do prywatnych sklepów osiedlowych

Niedzielne zakupy przeniosą do małych sklepów sieciowych oraz do prywatnych sklepów osiedlowych (fot. fotolia.com)

Niedziela to dla wielu Polaków dzień handlowy – 78 proc. z nich przyznaje, że w ciągu ostatnich czterech tygodni robiła zakupy w ten dzień tygodnia, odwiedzając najczęściej dyskonty i supermarkety. Co ciekawe z danych firmy ARC Rynek i Opinia wynika, że 45 proc. badanych przyznaje, że mimo zakazu handlu nadal będzie robiła zakupy w niedziele, tylko w innych – czynnych – sklepach.

REKLAMAKongresFMCG_belka

Jak wyglądają najważniejsze wnioski z badania ARC Rynek i Opinia dotyczące planowanych zachowań konsumentów w związku z wchodzącą ustawą dot. zakazu handlu w niedzielę.

Po pierwsze niedziela to dla wielu Polaków dzień handlowy – 78 proc. z nich przyznaje, że w ciągu ostatnich czterech tygodni robiła zakupy w ten dzień tygodnia. W niedziele robi się często duże zakupy – najwyższy odsetek osób deklaruje, że w ten dzień odwiedza najczęściej dyskonty oraz hiper i supermarkety

Jednocześnie 45 proc. badanych przyznaje, że mimo zakazu handlu nadal będzie robiła zakupy w niedziele, tylko w innych – czynnych – sklepach. Osoby, które nie planują robienia zakupów w niedziele, będą się starali je robić od poniedziałku do piątku lub w sobotę – zarówno przed południem jak i do południa.

Zgodnie z deklaracjami respondentów niedzielne zakupy przeniosą do małych sklepów sieciowych oraz do prywatnych sklepów osiedlowych. Niemal co dziesiąty respondent deklaruje, że zakupy w niedzielę będzie robił na stacjach benzynowych.

Co trzeci Polak jest zdania, że zakaz handlu w niedzielę spowoduje, że będzie miał więcej wolnego czasu, np. na odpoczynek. Dla 42 proc. wprowadzenie tej ustawy jest utrudnieniem życia.

- Z naszych badań wyraźnie widać, że Polacy przyzwyczaili się do robienia zakupów w niedzielę. I dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn ze wszystkich grup wiekowych. Zdania co do tej ustawy są jednak podzielone – niecała połowa traktuje jej wprowadzenie jako ograniczenie życia, co trzeci badany jednak jest zdania, że zyska czas dla siebie i swojej rodziny - mówi Adam Czarnecki, Wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

Z deklaracji respondentów wynika, że ruch sklepowy istotnie zwiększy się w soboty – 36 proc. respondentów deklaruje, że właśnie na ten dzień przeniesie dotychczasowe niedzielne zakupy. Pozostali badani będą robili zakupy od poniedziałku do piątku.

- Jednocześnie spora grupa osób nie zamierza całkowicie rezygnować z niedzielnych zakupów – będą one miały nieco innych charakter i będą dokonywane w małych sklepach. Dlatego ich właściciele mogą liczyć na sporo wyższe obroty – prognozuje - mówi Adam Czarnecki.

Zdaniem wiceprezesa ARC Rynek i Opinia zyskają też stacje benzynowe – wprawdzie odsetek osób planujących tam przenieść swoje niedzielne zakupy wynosi tylko 9 proc., jednak – jego zdaniem  - w miarę rozwoju oferty sklepów na stacjach, do czego przymierzają się już niektóre sieci, można się spodziewać, że i tutaj obroty będą wyższe.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Janusz 0 ponad rok temu

  Na pewno nie będę kupował w niedzielę w małych sklepikach gdzie jest drogo i mały wybór towarów. Mam nadzieję, że duże sklepy , które najbardziej lubię przedłużą czas pracy w niektóre dni aby można było robić w nich zakupy. A w niedzielę będę miał więcej czasu aby brać udział w protestach przeciwko temu co PIS zrobił i robi z Polską.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony