REKLAMAReklama WK - 2018 - Baner Główny

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

 

11 maja 2018, 14:12Jesteśmy na dobrej drodze do przywrócenia normalnego poziomu obsługi w drugim kwartale roku – zapewnił Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkla.

Jesteśmy na dobrej drodze do przywrócenia normalnego poziomu obsługi w drugim kwartale roku – zapewnił Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkla. (fot. mat. prasowe )

Ze względu na problemy z dostawami w Ameryce Północnej, sprzedaż kosmetyków pod markami należącymi do koncernu Henkel w ujęciu organicznym była o 4,3 proc. niższa rok do roku. W sektorze środków piorących i czystości również odnotowano niewielki spadek sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 0,7 proc.

REKLAMAPrzewodnik po handlu - belka w artykułach WK 2019

W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży Henkla w sektorze Beauty Care (kosmetyki) obniżyły się w ujęciu organicznym o 4,3 proc. i wyniosły 965 mln euro, wobec 1,011 mld euro w analogicznym okresie 2017 r. Skorygowany zysk operacyjny był niższy w ujęciu rok do roku o 4,6 proc. i wyniósł 161 mln euro. Skorygowana rentowność sprzedaży wykazała stabilną dynamikę i wyniosła 16,7 proc.

Również sektor Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) odnotował nieznaczny spadek sprzedaży na poziomie 0,7 proc. W ocenie firmy, gdyby nie trudności w dostawach w Ameryce Północnej, dział ten wykazałby wysoki wzrost sprzedaży. W ujęciu nominalnym przychody ze sprzedaży w tym obszarze wyniosły 1,569 mld euro, wobec 1,726 mld euro w drugim kwartale 2017 r. Skorygowany zysk operacyjny wyniósł 291 mln euro i był o 2,5 proc. niższy niż w pierwszym kwartale 2017 r. Skorygowana rentowność sprzedaży wzrosła o 1,2 p.p., do poziomu 18,5 proc.

– Sprzedaż działów Laundry & Home Care oraz Beauty Care ukształtowała się poniżej zeszłorocznych poziomów, głównie ze względu na trudności z dostawami w segmencie dóbr konsumpcyjnych w Ameryce Północnej, które miały miejsce w marcu. Jesteśmy na dobrej drodze do przywrócenia normalnego poziomu obsługi w drugim kwartale roku – zapewnił Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkla.

Mimo tych problemów Henkel utrzymał dodatnią dynamikę w pierwszym kwartale roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 4,835 mld euro, co oznacza wzrost o 1,1 proc. w ujęciu organicznym, spadek o 4,5 proc. w ujęciu nominalnym. Wahania kursów walut skutkowały obniżeniem przychodów o 8,6 proc. Zysk na akcję uprzywilejowaną wzrósł o 1,4 proc., do 1,43 euro, i był ograniczony niekorzystnym wpływem różnic kursowych na poziomie 6,4 proc.

– W pierwszym kwartale skutki różnic kursowych były wyjątkowo dotkliwe i spowodowały obniżenie przychodów ze sprzedaży o 8,6 proc. czyli o 440 mln euro. Niekorzystne zmiany kursów walut miały również wpływ na zysk operacyjny oraz zysk na akcję – wyjaśnił Van Bylen.

– Osiągnęliśmy wzrost na poziomie sprzedaży w ujęciu organicznym oraz poprawę skorygowanej marży EBIT. Ponadto, zwiększyliśmy skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną, mimo bardzo niekorzystnych zmian kursów walut. Na podstawie wyników wypracowanych w pierwszym kwartale, podtrzymujemy prognozę na rok obrotowy 2018. Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić spółce dalszy rentowny wzrost – podsumował prezes Henkla.    

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony