REKLAMAReklama WK - 2018 - Baner Główny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

21 sierpnia 2017, 10:23Wiarygodna analiza, która pokaże skutki ustawy apteka dla aptekerza, może zostać opublikowana dopiero w 2019 roku

Wiarygodna analiza, która pokaże skutki ustawy apteka dla aptekerza, może zostać opublikowana dopiero w 2019 roku (fot. fotolia.com)

W ciągu ostatniego roku przybyło w Polsce ponad pół tysiąca aptek sieciowych, a sprzedaż na koniec czerwca osiągnęła rekordową wartość 16 mld zł. Jednak prawdopodobnie to koniec rekordów – napisała „Gazeta Wyborcza”.

Na koniec czerwca 2017 r. w Polsce działało 14 915 aptek, z czego 6259 to apteki sieciowe. Oznacza, to że w ciągu roku ubyły 293 apteki niezależnych farmaceutów, a przybyły 583 apteki sieciowe – podała „Gazeta Wyborcza” powołując się na najnowszy raport firmy QuintilesIMS.

Równocześnie od stycznia do końca czerwca sprzedaż apteczna była rekordowa – wzrosła o ponad 4 proc., do 16 mld zł.

Prawdopodobnie jednak minione półrocze było ostatnim, w którym aptek sieciowych przybywało. Od 25 czerwca obowiązują bowiem przepisy ograniczające otwieranie nowych aptek. Rząd wprowadził kryteria, zgodnie z którymi apteki nie powstaną w gminach, gdzie liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę jest mniejsza niż 3 tys., gdy kolejna apteka znajduje się w odległości do 500 m, jeśli właściciel ma już cztery apteki oraz gdy właściciel nie jest z wykształcenia farmaceutą.

Ministerstwo Rozwoju i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze na etapie prac nad ustawą ostrzegały, że może ona doprowadzić do zwiększenia cen leków. Niezależni aptekarze nie zgadzają się jednak z tymi opiniami. Twierdzą, że podwyżek nie będzie, bo ich zdaniem nie ma związku między liczbą nowych aptek a cenami.

Jak pokazały dotychczasowe analizy IMS, ceny w aptekach sieciowych są przeważnie niższe, bo sieć kupuje większe ilości leków w hurtowniach. Wiarygodna analiza, która pokaże skutki ustawy, może zostać opublikowana dopiero w 2019 roku – ocenia „GW”.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony