13 kwietnia 2021, 13:24wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. shutterstock)

Według Krajowego Rejestru Długów w okresie pandemii, tylko do grudnia 2020 r., długi zakładów fryzjerskich i kosmetycznych wzrosły o 30 proc. do blisko 49 mln zł. Można się spodziewać, że część przedsiębiorców będzie musiała zamknąć swój biznes i ogłosić upadłość. Zdaniem firm specjalizujących się w restrukturyzacji przedsiębiorstw jest to jednak ostateczność, biznes można uratować korzystając z innych narzędzi, w tym właśnie z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. 

REKLAMAIX FBK_Baner w artykule_23.04.-22.06.2021

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się salony kosmetyczne oraz fryzjerskie, które po raz kolejny w czasie trwającej pandemii zostały całkowicie zamknięte dla klientów i pozbawione tym samym jakichkolwiek źródeł przychodu. Nowy reżim sanitarny i kolejne ograniczenia dla przedsiębiorstw mocno uderzyły też w kluby fitness i siłownie, które w zamknięciu pozostają niemalże od pierwszych dni ogłoszenia w Polsce pandemii koronawirusa. – O ile restauracje czy hotele mogą chociażby w częściowy sposób łatać swoje mocno nadwyrężone finanse, o tyle branża kosmetyczna i fitness w przypadku lockdownu zostają całkowicie odcięte od zarobków. W konsekwencji ich sytuacja finansowa pogarsza się niezwykle szybko, a firmy muszą natychmiast reagować w obliczu niezwykle trudnych okoliczności – wskazuje Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK

Salony fryzjerskie i kosmetyczne odwiedza zaledwie ok. 40-70 proc. osób, które pojawiały się w nich przed pandemią – informował Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego w marcu br., czyli przed kolejnym całkowitym ich zamknięciem. W następstwie obroty sektora beauty w skali roku spadły o co najmniej 30 proc., co w wielu firmach oznaczało zwolnienia i zagrożenie upadłością.

Według Krajowego Rejestru Długów w okresie pandemii, tylko do grudnia 2020 r., długi zakładów fryzjerskich i kosmetycznych wzrosły o 30 proc. do blisko 49 mln zł.

Dziś z pewnością są one znacznie większe, a każdy kolejny tydzień lockdownu, może w katastrofalny sposób wpłynąć na sytuację firm z tego sektora – podkreśla Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i dodaje, że obostrzenia szczególnie mocno uderzają w małe i średnie przedsiębiorstwa. – Obecnie trudno znaleźć Monitor Sądowy i Gospodarczy bez co najmniej kilku wpisów dotyczących przedsiębiorców prowadzących zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne – mówi Małgorzata Anisimowicz.

Wielu przedsiębiorców znajdując się w trudnej sytuacji, jedynego rozwiązania upatruje w złożeniu wniosku o upadłość. Eksperci apelują jednak, aby taką decyzję traktować jako absolutną ostateczność – wiele firm, przy odpowiednim wsparciu, jest bowiem w stanie wyjść na prostą, nawet jeśli znajdą się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Warunkiem skutecznej naprawy zadłużonego biznesu jest jednak reakcja we właściwym czasie i wybór doświadczonego specjalisty – radcy prawnego, adwokata lub doradcy restrukturyzacyjnego – specjalizującego się w procesach restrukturyzacyjnych.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony