REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

26 stycznia 2022, 17:19wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Drobni przedsiębiorcy będą płacić kosmiczne ceny za gaz. Sejm dziś zadecydował, że mikro-, małe i średnie firmy nie mogą korzystać z niższych taryf gazowych.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Media codziennie donoszą o przedsiębiorcach, którzy już się pakują w związku z ogromnymi podwyżkami cen za gaz, który m.in. służy do ogrzewania lokali. To podwyżki kilkusetprocentowe, które powodują, że ktoś, kto w ubiegłym roku płacił za ogrzewanie lokalu 600 zł dziś będzie płacił nawet kilka tysięcy.

To jeden z największych problemów np. osób prowadzących salony kosmetyczne czy fryzjerskie. Często są to jedno- dwuosobowe firmy, prowadzone przez kobiety utrzymujące siebie i rodziny z tej działalności.

– Myślałam ze damy radę z tymi kłodami które nam podkładają. Ale od wczoraj myślę że przegrałam! Poprostu nie dam rady 4000 rachunek za gaz za miesiąc! A proszę mi wierzyć grzeję na 3 a skala do 6. Większość z nas ma takie problemy. I nie wszyscy to udźwigną. Jestem załamana! – to tylko jeden z wpisów, które można znaleźć w mediach społecznościowych.

Więcej: Jak nie COVID to ceny gazu. Wzrost kosztów działalności może wykończyć salony beauty

Ustawa o ochronie odbiorców gazu to odpowiedź rządu na panikę, jaka wybuchła na rynku i coraz bardziej realną groźbę bankructw wśród małych firm oraz przenoszenia działalności, jeśli to tylko możliwe, do szarej strefy. Objęte ustawą przedsiębiorstwa mogą korzystać z niższych taryf gazowych. Na wniosek Senatu grono uprzywilejowanych miało być poszerzone m.in. o mikro- małe i średnie przedsiębiorstwa.

W środę 26 stycznia poprawkami zajął się Sejm. Posłowie jednak nie zgodzili się na poszerzenia grup, które mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych. Ustawa, która wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. teraz trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy.

Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne. Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.  

Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony