REKLAMAHAINZ-GLAS - Baner Główny WK (26.06 - 06.07.2019)

PRODUCENCI I MARKI

PRAWO

 

9 października 2018, 10:47wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. fotolia.com)

4 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych, w wersji zatwierdzonej na posiedzeniu 3 października 2018 r. Teraz projekt zostanie skierowany do Senatu a następnie ustawę podpisze prezydent.

Podstawowymi korzyściami wynikającymi z projektu będą między innymi:
– określenie obowiązków podmiotów i właściwości organów administracji publicznej w zw. z zapewnieniem właściwego poziomu bezpieczeństwa produktów kosmetycznych mających wpływ na zdrowie konsumentów;
– zapewnienie przez Osobę Odpowiedzialną wytwarzania kosmetyków zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcji;
– wprowadzenie wykazu zakładów, w których będą wytwarzane produkty kosmetyczne, w celu zapewnienia realizacji obowiązku monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji kosmetyków;
– utworzenie Systemu Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych w celu monitorowania i realizacji obowiązków zw. z informowaniem o wystąpieniu ciężkiego działania niepożądanego.

Projekt określa również zasady przetwarzania danych osobowych
W Projekcie wskazano zakres posiadanych i przetwarzanych danych oraz określono, kto będzie administratorem danych osobowych. Ponadto wyraźnie uregulowano, że dane osobowe będą przetwarzane przez Osobę Odpowiedzialną lub dystrybutora produktów kosmetycznych wyłącznie w zakresie koniecznym do realizacji celów wynikających z Projektu oraz rozporządzenia unijnego nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
Ponadto przyjęto, że dane osobowe mają być przechowywane przez okres nie dłuższy niż rok od czasu zakończenia weryfikacji zgłoszenia działania niepożądanego (czyli najprościej rzecz ujmując do momentu, kiedy nie jest spodziewane uzyskanie dodatkowych informacji, które mogłyby wpłynąć na wynik weryfikacji działania niepożądanego, lub w przypadku braku dodatkowych informacji). Potwierdzono nadto, że do ochrony danych osobowych bezpośrednie stosowanie będzie miało RODO.

Administracyjne kary pieniężne za nieprzestrzeganie zasad wynikających z Projektu
Z uzasadnienia do Projektu wynika, że dotychczasowe przepisy karne nie funkcjonowały w praktyce tak skutecznie i efektywnie, jak można by tego oczekiwać, wobec czego w obecnej regulacji zaproponowano system nakładania kar pieniężnych w drodze decyzji administracyjnej.
Zmiany te mają realnie przyczynić się do ochrony zdrowia i życia konsumentów.
Projekt przewiduje zatem między innymi karę pieniężną za wytwarzanie produktu kosmetycznego bez zachowania zasad dobrej praktyki produkcji; za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego bez spełnienia wymogów dotyczących oceny bezpieczeństwa; za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego bez spełnienia wymogów dotyczących dokumentacji produktu czy wreszcie za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego z naruszeniem zakazów w zakresie testów na zwierzętach.
Projekt zakłada również, że w pewnych sytuacjach karze pieniężnej będą podlegać także Osoba Odpowiedzialna oraz dystrybutorzy produktów kosmetycznych.

Źródło: Kancelaria Kondrat i Partnerzy

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony