REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

HANDEL

 

9 stycznia 2019, 08:21(fot. archiwum WH)

W teorii miał pomóc, w praktyce zabija. Zakaz handlu w niedziele doprowadzi do upadku ponad 5 tys. małych sklepów - pisze Rzeczpospolita.

Jak wynika z danych przygotowanych przez Euromonitor International w tym roku zniknie ponad 5,2 tys. małych sklepów. W tym samym czasie powstanie nawet 1,8 tys. nowych punktów - przede wszystkim dyskontów i supermarketów.

Pesymistyczne są także inne dane. Sprzedaż w małych sklepach w 2019 roku zmaleje nawet o 6,4 proc., podczas gdy duże sieci zwiększą wyniki o ponad 5 proc. Wartość handlu wzrośnie łącznie o 3 proc. - przed wprowadzeniem zakazu handlu było to 5 proc.

Według ekspertów wbrew intencjom twórców ustawy największe korzyści z zakazu handlu mają... dyskonty. Dzięki skutecznym akcjom marketingowym przekonały one klientów do przyjścia w inne dni tygodnia, co dodatkowo uderzyło w w wyniki małych sklepów - bo klienci nie robią małych, codziennych zakupów, kiedy "szykują" się do niedzieli niehandlowej.

Ten rok dla małych sklepów będzie jeszcze trudniejszy, bo handlowa pozostaje już tylko jedna niedziela. Tymczasem na horyzoncie jest spowolnienie gospodarcze, co sprawi, ze małe sklepy z wyższymi cenami przestaną być interesujące dla kolejnych grup klientów.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony