StoryEditor
Rynek i trendy
18.04.2018 00:00

Trendy konsumenckie, których nie można zlekceważyć

Euromonitor wyodrębnił najważniejsze trendy konsumenckie związane z procesem zakupowym. To ważna podpowiedź dla sprzedawców działających m.in. w branży kosmetycznej.

Euromonitor International w raporcie „Top five digital consumer trends in 2018” wyodrębnił pięć najważniejszych trendów technologicznych, które wpłyną na dalszy rozwój handlu.

Życie cyfrowe w aplikacjach

Nowoczesne aplikacje to narzędzia, które kreują „nowego” konsumenta. Zmieniają relacje firm z ich klientami, wpływają na potrzeby i oczekiwania konsumentów i przyspieszają ogólną transformację cyfrową.

Dzięki aplikacjom mobilnym sprzedawcy wchodzą w interakcje z konsumentami, kierując swoje reklamy do spersonalizowanej grupy odbiorców. Zwiększają tym samym konwersję (określone, oczekiwane działanie wykonane przez potencjalnego klienta w odpowiedzi na skierowaną do niego kampanię reklamową w internecie czy działania SEO).

Dane użytkowników jako nowa waluta

W ocenie autorów raportu, pozyskana informacja o klientach jest najcenniejszym towarem na świecie. Konsumenci oczekują, że firmy i marki będą tworzyć indywidualnie dopasowany przekaz. W tym procesie kluczową rolę odgrywa technologia. Na przykład, gigant rynku kosmetycznego L'Oréal wprowadził na rynek szczotkę do włosów, która analizuje stan włosów użytkownika, w tym siłę użytą podczas szczotkowania, a także liczbę pociągnięć. Inteligentna szczotka przenosi te dane do aplikacji mobilnej, która je analizuje i przekazuje porady dotyczące pielęgnacji włosów oraz oferuje spersonalizowane propozycje produktów. Przetworzenie ogromnej ilości dostępnych danych jako historii jednego użytkownika będzie tym, co odróżni zwycięzców od przegranych w następnej dekadzie.

Trzymanie otwartych kart

Wiele usług subskrypcyjnych pojawiło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Odkryły one nowe obszary konsumpcji (np. o charakterze rozrywkowym), a tzw. internet rzeczy dodatkowo pobudza rozwój modeli subskrypcji biznesowych. Kolejnym trendem jest wzmocnienie istniejących modeli subskrypcji. Zdaniem autorów raportu „Top five digital consumer trends in 2018”, handel wspomagany nowoczesną technologią ponownie zdefiniuje znaczenie lojalności wobec marki. W nadchodzącej erze internetu rzeczy idea zachowania otwartej karty nabiera nowego znaczenia.

Mobilne portfele są globalne

Konsumenci dokonujący transakcji w internecie napędzają rozwój sieci płatniczych. Na przykład, od 2012 roku Chiny są największym rynkiem turystyki wyjazdowej, więc chińscy podróżnicy odgrywają kluczową rolę w globalizacji portfeli mobilnych. Chińskie portfele internetowe, takie jak Alipay, przenoszą się na Zachód, ponieważ rośnie siła nabywcza mieszkańców tego kraju, a rząd poprawia międzynarodową współpracę, umożliwiając konsumentom podróżowanie do coraz większej liczby krajów. Autorzy raportu szacują, że w 2022 r. 3 tryliony płatności będą dokonywane na urządzeniach przenośnych (w 47 krajach, w których Euromonitor International przeprowadził te badania).

Zastrzyk technologiczny

Cyfrowe zmiany zmieniają rzeczywistość konkurencyjną. Konsumenci są zaangażowani w proces zakupowy. Chcą zobaczyć lub przetestować produkt przed zakupem. Wykazują też zwiększoną potrzebę „doświadczyć więcej”. Proces zakupowy zaczyna się w głowie – niezależnie od tego, jaki to sklep – tradycyjny czy internetowy. Aby nadążyć za tymi potrzebami, sprzedawcy korzystają z wielu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
16.04.2024 15:28
Open Research: Polacy coraz aktywniej szukają promocji. Skłania ich do tego także wojna cenowa, którą prowadzą sieci handlowe
Akcja promocyjna w Biedronce fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Już blisko 60 proc. Polaków kupuje najtańsze marki lub szuka promocyjnych ofert – wynika z raportu „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanego przez Open Research.

Polacy nie są lojalni wobec marek, chętnie przechodzą pomiędzy nimi, a cena produktów ma bardzo duże znaczenie. Znajduje to potwierdzenie w raporcie „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanym przez firmę badawczą Open Research.

Z opublikowanych danych wynika, że aż 42 proc. konsumentów aktywnie szuka promocji, okazji cenowych. 19 proc. wybiera najtańsze marki.

5 proc. badanych zadeklarowało, że są lojalni wobec wybranej marki. Blisko 30 proc. porusza się pomiędzy kilkoma markami, a 6 proc. zmienia marki w zależności od ofert.

image
Raport "Nastroje konsumenckie Polaków 2024", Open Research
Open Research

Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) poluje na promocje. Najbardziej wyczulone na nie są osoby w wieku 45-54 lata (48 proc.) oraz 55 lat i więcej (44 proc.).

Promocje mają większe znaczenie dla osób posiadających dzieci (44 proc.) niż bezdzietnych (40 proc.). Ale nie oznacza to, że rodziny z dziećmi kupują najtańsze produkty. Jest odwrotnie. 23 proc. osób bezdzietnych wybiera tylko najtańsze marki i 16 proc. osób posiadających dzieci.  

Okazje cenowe i promocje są istotne dla konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Największe znaczenie mają jednak dla mieszkańców średnich (48 proc.) i małych (44 proc.) miast oraz wsi (43 proc.).

image
Carrefour, promocje na dziale kosmetyczno-higienicznym
wiadomoscikosmetyczne.pl

Możliwe, że zwrot w kierunku tanich produktów i promocji cenowych będzie jeszcze większy, ponieważ aż 48 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. 24 proc. myśli, że w tym obszarze będzie stabilnie, bez zmian. Natomiast 28 proc. sądzi, że sytuacja ekonomiczna poprawi się.

Na postawy konsumentów ma wpływ także polityka samych sieci handlowych prowadzących wojnę cenową.

Raport Open Research został przeprowadzony w dn. 2-3 kwietnia 2024 r. na próbie 1088 respondentów, metodą CAWI (online).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.04.2024 12:50
Technavio: rynek napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 41 proc. dzięki Europie
Nutrikosmetyki w formie napojów i szotów stają się coraz popularniejsze.Wiadomości Kosmetyczne
Jak donosi Technavio, szacuje się, że wielkość światowego rynku napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 353,3 mln dolarów w latach 2023–2027. Szacuje się, że w okresie prognozy rynek będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 6,53 proc. Największy udział w rynku światowym w 2022 r. miała Europa, a szacuje się, że rynek w regionie odnotuje stopniowy wzrost o 41 proc.

Rynek napojów nutrikosmetycznych przeżywa znaczny rozwój, ponieważ coraz więcej osób stara się zachować ogólny dobry stan zdrowia, wygląd i witalność poprzez żywność i napoje. Wraz ze spadkiem produkcji kolagenu po 20. roku życia, napoje kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne wśród najwyższej grupy wiekowej w Unii Europejskiej, gdzie ponad 40% populacji mieści się w wieku od 25 do 54 lat. Rynek napojów nutrikosmetycznych odnotowuje znaczny wzrost, szczególnie wśród milenialsów i pokolenia Z, dla których priorytetem jest zdrowa żywność i napoje ze względu na ogólny stan zdrowia i wygląd. Kluczowym czynnikiem tego trendu są nutrikosmetyki, kategoria obejmująca napoje i suplementy na bazie kolagenu. Peptydy i tripeptydy kolagenowe, dwa popularne składniki tych produktów, pomagają promować zdrową skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę elastyczności.

Czytaj także: Network Magazyn: oto 5 najbardziej dochodowych suplementów diety w segmencie MLM

Co to są napoje nutrikosmetyczne?

Są to napoje odżywcze, które przeciwdziałają starzeniu się, rozjaśniają skórę i zmniejszają widoczność trądziku, blizn i przebarwień. Napoje te pomagają w detoksykacji skóry, ponieważ są wykonane z ekstraktów roślinnych z warzyw i owoców i są wzbogacone ważnymi aminokwasami, witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Ponadto zwiększony popyt na napoje kosmetyczne wynika ze znacznej zmiany stylu życia konsumentów na całym świecie. Na całym świecie wymagania i oczekiwania starzejących się klientów ewoluują, czego dowodem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne rozwiązania poprawiające i upiększające wygląd zewnętrzny. Mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i utrzymaniu zdrowych paznokci i włosów.

Rozwiązania żywieniowo-kosmetyczne, które zawierają także witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o urodę, chcących zachować młodość skóry na dłużej. Cyfryzacja branży, w tym platform handlu elektronicznego i angażowania klientów online, sprawiła, że produkty te stały się bardziej dostępne i wygodne dla konsumentów. Najlepszym sposobem na włączenie tych napojów do codziennej rutyny jest dodanie ich do swojej diety jako beauty shotów lub spożywanie ich w ramach zbilansowanej diety.

Czytaj także: Globalny rynek nutrikosmetyków urośnie o 3 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2024 06:25