StoryEditor
Rynek i trendy
27.11.2020 00:00

Pokaż się w tym sezonie zakupów przedświątecznych! Globalna prognoza dotycząca Black Monday

Chociaż budżety na Black Monday i Cyber ​​Week zmniejszyły się od zeszłego roku, z roku na rok rośnie liczba zakupów internetowych i zakupów spontanicznych - detaliści powinni skupiać się raczej na strategicznych promocjach i możliwościach sprzedaży krzyżowej niż polegać wyłącznie na rabatach - twierdzą eksperci. 

Globalna prognoza dotycząca Czarnego Piątku (Black Friday), przeprowadzona przez Simon-Kucher & Partners, firmę zajmującą się doradztwem w zakresie strategii i marketingu, ujawniła, że popularność ​​Black Friday, Cyber Monday (Czarnego Piątku i Cyber Poniedziałku) i Dnia Singla w Chinach stale rośnie na świecie. 

Ujawnia ona zachowania konsumentów, zmienione podczas pandemii i nowe możliwości dla detalistów, przy czym Czarny Piątek pozostaje najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem sprzedażowym tego okresu. Jednak gotowość do zakupów podczas tych świątecznych zakupów przekracza 50 proc. we wszystkich badanych krajach,
liczba ta spada z roku na rok.

Badania, na podstawie reprezentatywnej próby ponad 11 000 konsumentów z 14 krajów, wskazują na to, że pandemia będzie miała znaczący wpływ na zachowania zakupowe konsumentów w nadchodzącym okresie zakupów przedświątecznych. We wszystkich krajach ponad 60 proc. konsumentów zgodziło się, że pandemia wpłynęła na ich zachowania zakupowe. Najbardziej zauważalne zmiany to przejście na zakupy online ze względów bezpieczeństwa, zwiększony nacisk na zakupy lokalne i wykorzystanie promocji z okazji Czarnego Piątku, aby zaoszczędzić pieniądze podczas świątecznych zakupów.

Black Friday i Cyber Monday nadal dominują w okresie świątecznych zakupów

We wszystkich badanych krajach respondenci w przeważającej większości wskazują na znajomość Czarnego
Piątku. W rzeczywistości w sześciu z 14 badanych krajów (Niemcy, Hiszpania, Holandia, Szwecja,
Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie), 100 proc. respondentów wskazuje, że są zaznajomieni z tym wydarzeniem zakupowym –w Stanach Zjednoczonych 94 proc. konsumentów twierdzi, że wie o Czarnym Piątku.
Kraje o najniższym poziomie rozpoznawalności to Chiny (87 proc.) i Australia (84 proc.).

Chociaż świadomość Cyber Monday pozostaje nieco niższa, większość respondentów w 11 z
14 krajów jest świadomych tego wydarzenia zakupów online - tylko z wyjątkiem Arabii ​​Saudyjskiej i Turcji,
oraz Chin, gdzie akurat Dzień Singla, obchodzony 11 listopada, jest bardziej popularnym wydarzeniem.

Wydatki mogą spadać, ale sprzedawcy detaliczni mogą nadal się rozwijać, jeśli przyjmą nową taktykę.
Pandemia prowadzi do spadku wydatków na zakupy we wszystkich krajach - na całym świecie średni budżet na zakupy w Black Friday i Cyber Monday wynosi od 230 i 300 dolarów. Kraje, które mogą pochwalić się najwyższymi budżetami to Dania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a Australia i Nowa Zelandia reprezentują najmniejsze budżety. W Stanach Zjednoczonych średni budżet na zakupy w Black Friday i Cyber Monday w 2020 r. wynosi 236 dol. w porównaniu z 267 dol. w 2019 roku.

- W wielu krajach, zwłaszcza tych najbardziej dotkniętych pandemią, widzimy, że konsumenci
zachowują większą ostrożność, jeśli chodzi o wydawanie swoich dochodów 
- mówi Shikha
Jain, partner w globalnym dziale Consumer Goods & Retail w Simon-Kucher w Bostonie
. - Co ciekawe, pomimo ich ostrożności, widzimy również, że konsumenci ci są mniej skłonni do wcześniejszego planowania zakupów w Black Friday i Cyber Monday i będą prawdopodobnie przeglądać sieć i robić spontaniczne zakupy - co daje dużą szansę dla sprzedawców na wyeksponowanie swoich rabatów i zmaksymalizowanie możliwości sprzedaży krzyżowej, tak jak będą to robić konsumenci przeglądający wiele kategorii.

Zakupy online są teraz kwestią wygody i bezpieczeństwa

W większości krajów preferencje konsumentów skłaniają się ku zakupom online - bardzo popularne są w Chinach, gdzie 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że planuje robić zakupy online. W trzech innych krajach, takich jak Nowa Zelandia, Holandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, konsumenci preferują zakupy w sklepach stacjonarnych. W Stanach Zjednoczonych rozbieżność jest mniej wyraźna niż w wielu innych krajach - 39 proc.
konsumentów planuje robić zakupy online, a 26 proc. offline.

- Ze względu na spodziewany w tym roku mniejszy ruch pieszy w tradycyjnych sklepach, detaliści będą musieli szukać nowych możliwości wykraczając poza tradycyjne taktyki, na których polegali w minionych latach, takie jak aktywne doświadczenie zakupowe - mówi Nina Scharwenka, partner w globalnym dziale Consumer Goods & Retail w Simon-Kucher w Monachium. - W tym roku decydujące będzie dla sprzedawców detalicznych
przyciąganie konsumentów do swoich sklepów internetowych za pośrednictwem wszelkich dostępnych kanałów marketingu internetowego oraz zaoferowanie im wyjątkowych wrażeń z zakupów online, takich jak kąciki koncepcyjne lub wydarzenia na żywo influencerów, aby zwiększyć możliwości cross-sellingu i up-sellingu -
dodaje.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
19.04.2024 14:05
Rozpoczyna się sprzątanie po zawaleniu się mostu w Baltimore, a z nim pojawia się strach przed skażeniem środowiska... przez kosmetyki
Sławny wypadek statku, w wyniku którego zawalił się most Francis Scott Key Bridge może mieć wymierne konsekwencje dla środowiska naturalnego.NTSBgov, Public domain, via Wikimedia Commons
Władze sprzątają wrak pozostawiony po wtorkowym śmiertelnym zawaleniu się mostu Francis Scott Key Bridge w Baltimore i szukają również oznak potencjalnego skażenia środowiska. Służby ratownicze obecnie nie stwierdziły „żadnego bezpośredniego zagrożenia dla środowiska”. Jednak eksperci ds. ochrony środowiska nadal budzą obawy związane z zawartością ładunku na statku, w tym produktów kosmetycznych.

Ogromny kontenerowiec, który uderzył w most w drodze z portu w Baltimore, przewoził co najmniej 56 kontenerów z materiałami niebezpiecznymi, zawierającymi łącznie 764 tony substancji żrących, łatwopalnych i innych substancji zanieczyszczających – podała w czwartek Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Urzędnicy twierdzą, że czternaście z tych kontenerów zostało zniszczonych podczas katastrofy, ale nie stwierdzili żadnych bezpośrednich powodów do niepokoju – przynajmniej na razie.

Jak dotąd wydaje się, że Baltimore mogło zapobiec wielu najgorszym scenariuszom, stwierdził w rozmowie z Guardianiem Gary Belan, starszy dyrektor krajowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody American Rivers. Po pierwsze, 14 zniszczonych pojemników było pełnych głównie olejków eterycznych, mydeł i perfum. Mogą one być szkodliwe, ale w „wystarczająco małych” ilościach nie są jawnie szkodliwe. „Zwykle [po zbadaniu] w miejskich rzekach stwierdza się pewien poziom mydła lub perfum” – powiedział Belan, zauważając, że materiały te mogą przedostawać się do dróg wodnych przez przelewy ścieków lub spływ wód burzowych podczas ulewnych deszczy.

Dlaczego jest to problem?

Kosmetyki są niezbędne dla codziennej higieny i estetyki, ale mogą szkodzić środowisku wodnemu. Po użyciu, ich resztki często przedostają się do wód powierzchniowych przez kanalizację. Oleje, silikony i parafiny w składzie kosmetyków, jeśli trafią w ogromnej ilości do środowiska, tworzą tłustą warstwę na wodzie, blokując dostęp tlenu, niezbędnego dla życia wodnych organizmów. Brak tlenu zakłóca procesy biologiczne, co może prowadzić do śmierci ryb i innych stworzeń wodnych, jak również utrudnia fotosyntezę, kluczową dla roślin wodnych i fitoplanktonu. Ponadto, chemiczne składniki kosmetyków mogą działać jako dysruptory endokrynne, zakłócając funkcjonowanie układu hormonalnego zwierząt wodnych.

Czytaj także: Orientana wprowadza dział Outlet by zmniejszyć skalę sztucznego tworzenia odpadów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
19.04.2024 11:29
Karolina Szałas, PMR: E-commerce będzie rósł, ale mniej dynamicznie. Kosmetyki pozostają największą kategorią w internetowym rynku FMCG
Karolina Szałas, senior analyst, PMRfot. PMR
Rynek e-commerce w Polsce nadal rośnie, jednak dynamika wzrostu staje się mniejsza przez niesprzyjające czynniki gospodarcze. Jest to już także rynek dojrzały. W najbliższych latach najszybciej będzie rosła sprzedaż online biżuterii, produktów dla zwierząt oraz produktów OTC. Natomiast kosmetyki mają już 48 proc. udziału w sprzedaży internetowej rynku – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Karolina Szałas, senior analyst w firmie badawczej PMR.

Jaka będzie wartość rynku e-commerce w Polsce w najbliższych latach?

Jak wynika z najnowszych prognoz PMR, w 2024 r. wartość rynku e-commerce przekroczy 100 mld zł, wzrastając zarówno nominalnie i realnie względem 2023 roku. Do 2029 r. prognozujemy, ze wartość rynku zbliży się do 150 mld zł, odnotowując średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) na poziomie 7 proc. w latach 2025-2029.

To wzrost, ale mniej dynamiczny niż w minionych latach. Co na to wpływa?

W 2024 r. odbudowa popytu, wraz z obniżającą się, choć dalej pozostającą na podwyższonym poziomie, inflacją i nadal silnie rosnącymi nominalnie wynagrodzeniami, będzie kontynuowana, co wesprze wzrost polskiego PKB.

Silniejszy wzrost gospodarczy będzie natomiast ograniczany poprzez gorsze perspektywy dla inwestycji, związane m.in. z cyklem wyborczym oraz mniejszym niż w 2023 r. napływem środków unijnych, a także nadal ograniczonymi perspektywami dla eksportu w związku z sytuacją gospodarczą w strefie euro.

Czytaj także: PMR: Rynek kosmetyczny w Polsce będzie rósł średnio o 5 proc. rocznie

Należy pamiętać także, że rynek internetowy w Polsce jest rynkiem dojrzałym, a udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej ogółem jest już wysoki. Większość dużych firm działających w poszczególnych segmentach posiada już sklepy internetowe i nie pojawiają się gracze, którzy mogliby wpłynąć znacząco na dynamikę rynku.

Dodatkowo, po ustąpieniu ograniczeń pandemicznych, widoczny był powrót konsumentów do kanałów stacjonarnych, przykładowo w kategoriach takich jak odzież i obuwie czy artykuły spożywcze. Również konsumenci, którzy w okresie pandemii nie przeszli do tego kanału, raczej już tego nie zrobią. W efekcie powyższych czynników, prognozujemy, że rynek internetowy będzie rósł w kolejnych latach, jednak jego dynamika będzie hamować z roku na rok.

Jakie kategorie produktów mogą liczyć na dobry wzrost w sprzedaży online?

Kategoriami, które najszybciej będą rosły w najbliższych latach są biżuteria, produkty dla zwierząt  oraz produkty OTC. Wszystkie te kategorie osiągną dwucyfrowe średnioroczne tempo wzrostu w latach 2025-2029.

W naszej ocenie są to jedne z kategorii produktowych – z wyjątkiem produktów dla zwierząt – o najniższym stopniu penetracji sprzedaży internetowej, jak również pozostają jednymi z najmniejszych kategorii produktowych spośród omawianych w naszym najnowszym raporcie dotyczącym handlu internetowego w Polsce, co będzie stymulować wzrost wynikający ze stosunkowo niskiej bazy.

Jak zachowa się w tych warunkach kategoria kosmetyczna?

Sam internetowy rynek artykułów kosmetycznych w 2024 r. osiągnie wartość prawie 6 mld zł, z dwucyfrową dynamiką wzrostu r/r. Kosmetyki pozostają największą kategorią produktową w segmencie internetowego rynku FMCG, z udziałem na poziomie 48 proc.

A jego dynamika?

W ostatnich latach internetowy rynek artykułów kosmetycznych bardzo szybko rósł, odnotowując dwucyfrowe wzrosty, w latach 2020-2023 średniorocznie przekraczały one 18 proc. W kolejnych latach objętych prognozą  2025-2029 kanał ten będzie wciąż rósł w tempie zbliżonym do całego rynku internetowego, czyli średniorocznie o około 7 proc. 

Więcej informacji w raporcie: Handel internetowy w Polsce. Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2023-2028

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. kwiecień 2024 03:00