StoryEditor
Surowce
30.03.2021 00:00

L‘Oreal: metal w wodzie niszczy włosy i zaburza efekty koloryzacji

Nadmiar metali we włosach nie ma wpływu na ludzkie zdrowie. Niestety ma on ogromne znaczenie dla procesów koloryzacji i dekoloryzacji. To dlatego, że w kontakcie z oksydantami metale, zwłaszcza miedź, mogą prowadzić do zniszczenia włosów i niedoskonałych efektów koloryzacji. Jednak koncern L’Oreal znalazł na to rozwiązanie.

Koncentracja metali we włosach zależy od ich porowatości oraz jakości wody, którą na co dzień myjemy włosy, jak też wody na myjce w salonie fryzjerskim. Nawet w najczystszej wodzie mogą być skumulowane znaczne ilości metali. Wpływ ma na to również jakość rurociągów. Podczas każdego mycia włosów cząsteczki metali akumulują się wewnątrz włókien włosa.

Im bardziej porowate włosy, tym bardziej akumulują się w nich metale – włókna włosa zachowują się jak gąbka. Nadmiar metali we włosach nie ma wpływu na ludzkie zdrowie. Niestety ma on ogromne znaczenie dla procesów koloryzacji i dekoloryzacji. To dlatego, że w kontakcie z oksydantami metale, zwłaszcza miedź, mogą prowadzić do zniszczenia włosówi niedoskonałych efektów koloryzacji.

– Jeśli koncentracja metalu we włosach wynosi co najmniej 30 PPM istnieje ryzyko dla procesów koloryzacji i dekoloryzacji – mówi Leila Hercouet, senior research associate, Disruptive Innovationn Epartament L’Oreal France

Aby temu zaradzić koncern L’Oreal opracował technologię neutralizującą metale we włosach. Neutralizatorem jest glikoamina. Jej cząsteczka zawarta w preparacie do stosowania przed koloryzacją jest tak mała, że jest w stanie wniknąć do wewnątrz włókna włosa i zneutralizować obecne w nich metale.

Linia Metal Detox to nie tylko preparaty do stosowania w salonie fryzjerskim. L’Oreal oferuje także gamę Metal Detox do użytku domowego. Włosy po koloryzacji mają bowiem większą skłonność do wchłaniania metali. Narażone są na to poprzez codzienną ekspozycję na promienie UV, które wchodzą w interakcje z metalami we włosach. W efekcie po ich koloryzacji z czasem pojawiają się ciepłe refleksy, kolor blaknie, a włosy tracą blask.

Dlatego by utrzymać efekt oczyszczenia z metali i  intensywność koloru, warto kontynuować stosowanie preparatów w domu – szamponu, który oczyszcza włókna włosa z metali oraz maski, by chronić włosy przed osadzaniem metali na powierzchni włosów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. kwiecień 2024 15:47