StoryEditor
Surowce
04.11.2021 00:00

Archiwum Wiadomości Kosmetycznych otwarte dla Ciebie

E-wydania są cyfrowym odpowiednikiem drukowanego miesięcznika Wiadomości Kosmetycznych. Teraz można uzyskać bezpłatny dostęp do  e-wydań naszego pisma. Wystarczy zapisać się na newsletter!

Wiadomości Kosmetyczne od 15 lat towarzyszą branży, analizują trendy, przedstawiają producentów i marki, towarzyszą detalistom prowadzącym sklepy, promują nowości. Naszym pierwszym i podstawowym medium była gazeta drukowana, która jest bezpłatnie rozsyłana do handlu – do sklepów, hurtowni, sieci drogeryjnych, sieci aptecznych. Czytają ją właściciele i pracownicy sklepów, menedżerowie zarządzający sieciami drogeryjnymi, kupcy odpowiadający za zamówienia towarów do sieci.

Od kilku lat media jednak się cyfryzują, a dla Czytelników najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia do treści stał się internet. Dlatego bardzo ważnym kanałem kontaktów z naszymi odbiorcami stał się portal wiadomoscikosmetyczne.pl, gdzie codziennie zamieszczamy nowe informacje z rynku kosmetycznego.

Niezmiennie umożliwiamy także czytanie Wiadomości Kosmetycznych w formie e-wydań, które są odpowiednikiem gazety drukowanej, ale ich zaletą jest to, że można je przejrzeć w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu mobilnym. Nie ma też potrzeby gromadzenia wydań papierowych, kiedy chcemy cofnąć się do publikacji sprzed kilku lat lub ważne treści zarchiwizować. E-wydania są też wkładem w ochronę środowiska naturalnego.

Dostęp do każdego e-wydania Wiadomości Kosmetycznych można kupić. Cena pojedynczego wydania to 19,99 zł. Jeśli jednak chcecie Państwo czytać e-wydania bezpłatnie, teraz jest taka możliwość. Wystarczy zapisać się na nasz newsletter, aby uzyskać BEZPŁATNY dostęp do bieżącego e-wydania Wiadomości Kosmetycznych.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER WIADOMOŚCI KOSMETYCZNYCH TUTAJ

Subskrybenci newslettera otrzymają oddzielną wiadomość e-mail z linkiem bezpłatnego dostępu do e-wydania Wiadomości Kosmetycznych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2024 03:43