REKLAMAK-Beauty wrzesień-październik 2018 - baner główny

PRODUCENCI I MARKI

PRAWO

 

6 grudnia 2017, 18:12wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot.fotolia.com)

Dostawcy towarów luksusowych mogą zabronić dystrybutorom sprzedaży produktów na platformach internetowych, takich jak Amazon. Jest to dopuszczalne na mocy unijnego prawa, twierdzi Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Trybunał orzekał dziś w sprawie firmy Coty, która sprzedaje niektóre swoje produkty tylko przez autoryzowanych dystrybutorów.

REKLAMAForum - loga partnerów w artykułach

Coty chcąc chronić luksusowy wizerunek swoich marek sprzedaje je w selektywnej dystrybucji przez autoryzowanych dystrybutorów. Ci mają dbać o odpowiednią jakość świadczonych usług, w tym prestiżowy wygląd i zaopatrzenie placówek handlowych. Mogą także sprzedawać produkty Coty przez internet, ale w ściśle określony sposób, na prowadzonych przez siebie stronach internetowych, pod warunkiem zachowania ochrony luksusowego charakteru towarów. Firma nie zezwala natomiast na wprowadzanie swoich selektywnych produktów do sprzedaży na masowych platformach internetowych, takich jak Amazon.

Dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Coty ma do tego prawo. Wcześniej sąd okręgowy we Frankfurcie, który rozpatrywał sprawę Coty Germany przeciwko jednemu z jej dystrybutorów – spółce Parfümerie Akzente – nie miał pewności, czy zakazanie sprzedaży kosmetyków przez masowe kanały online nie będzie naruszeniem zasad konkurencji oraz interesów konsumentów, i zwrócił się o rozstrzygniecie do Trybunału Sprawiedliwości. Zdaniem unijnych sędziów selektywne kanały dystrybucji są dozwolone jeśli służy to zapewnieniu luksusowego wizerunku towarów. Producent nie może bowiem skutecznie egzekwować od platform internetowych prowadzonych przez osoby trzecie przestrzegania wymogów jakościowych i wizerunkowych, tak jak robi to w przypadku swoich autoryzowanych dystrybutorów.

Źródło: lebensmittelpraxis.de

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony