REKLAMATargi Kraków - baner główny - marzec 2019

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

 

13 listopada 2017, 09:22Premier Beata Szydło i większość mionistrów obecnie skłaniają się ku zakazowi handlu we wszystkie niedziele

Premier Beata Szydło i większość mionistrów obecnie skłaniają się ku zakazowi handlu we wszystkie niedziele (fot. domena publiczna)

Premier Beata Szydło podzieliła zdanie, że wszystkie niedziele powinny być wolne od handlu. Przyznała na antenie RMF FM, że dyskusja w rządzie nie była łatwa, ale obecnie większość ministrów skłania się ku temu rozwiązaniu.

REKLAMAPrzewodnik po handlu - belka w artykułach WK 2019

– Pewne analizy, pewne oceny, również głosy płynące sposród środowisk związanych z gospodarką wskazywały, że może należy wskazać ten model pośredni. Ja uważam, że takie rozwiązania „trochę tu – trochę tu” nigdy nie są dobre – powiedziała Beata Szydło w radiu RMF FM.

Podobne stanowisko zajmuje obecnie wicepremier Mateusz Morawiecki, który od dawna stał na stanowisku, że w sprawie zakazu handlu w niedziele potrzebny jest jakiś kompromis, a całkowity zakaz „raczej nie wchodzi w grę”, ale już pod koniec października zmienił zdanie i przyznał, że wprowadzenie zakazu handlu w cztery niedziele w miesiące byłoby do zaakceptowania. Jak zaznaczył, postulaty NSZZ Solidarności są dla niego zrozumiałe.

Do zmiany stanowiska najważniejszych osób w rządzie zapewne przyczyniła się presja ze strony NSZZ Solidarność. Związkowcy przekonywali, że wprowadzone przez posłów zmiany do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele to w praktyce "realizacja postulatów silnego lobby zagranicznych sieci handlowych". W czwartek 9 listopada rozesłali do posłów list, w którym apelują o przywrócenie przepisów z pierwotnej wersji obywatelskiego projektu ustawy. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsza dotarła do treści pisma.

– Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wyraża stanowczy sprzeciw wobec postępowania posłów sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, którzy doprowadzili do całkowitego wypaczenia projektu obywatelskiego – czytamy w liście podpisanym przez Alfreda Bujarę, szefa handlowej "Solidarności" i zarazem pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

– Rzeczywistym skutkiem poprawek poselskich będzie utrzymanie przez sieci handlowe pełnej operacyjności wielu hipermarketów we wszystkie niedziele roku. Dotyczy to przede wszystkim zgody na wielkopowierzchniowy handel niedzielny przy dworcach kolejowych i autobusowych, w centrach handlowych połączonych z hotelami, jak również w hipermarketach prowadzących dodatkowo sprzedaż paliwa – wskazują związkowcy.

Stanowisko większości członków rządu wychodzi obecnie naprzeciw oczekiwaniom związkowców, choć jednocześnie należy pamiętać, że rząd nie ma i nie będzie już miał bezpośredniego wpływu na ostateczny kształt ustawy. Zależy on wyłącznie od parlamentu i ewentualnie prezydenta RP.

Natomiast zagrożony może być termin wprowadzenia ograniczeń handlu w niedziele. W ubiegły piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk przyznał termin 1 stycznia 2018 r. jest „mocno pod znakiem zapytania”. Minister tłumaczył na antenie radiowej Trójki, że ze względu na procedury i kalendarz legislacyjny byłaby „jakaś mała szansa”, aby ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku. Aby to było możliwe, ustawa musiałaby zostać uchwalona na następnym posiedzeniu Sejmu.

– Kalendarz legislacyjny już stawia bardzo mocno pod znakiem zapytania ten termin, bo ustawa musi jeszcze przejść przez Senat, a każda poprawka Senatu powoduje powrót ustawy do Sejmu. Potem jeszcze podpis prezydenta. Każdy (uczestnik procesu legislacyjnego - red.) ma swój czas. Zatem 1 stycznia jest mało prawdopodobny – wyjaśnił Kowalczyk w Trójce.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony