REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019

PRODUCENCI I MARKI

PRAWO

 

11 stycznia 2019, 11:14wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Zapach też może być znakiem towarowym, bo umożliwia odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy

Zapach też może być znakiem towarowym, bo umożliwia odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy (fot. AdobeStock)

Znak towarowy nie musi być grafiką. Może być nim smak, dźwięk czy – co istotne dla producentów perfum i kosmetyków – zapach. Taką zmianę przepisów wprowadzi znowelizowana ustawa Prawo własności przemysłowej.

Do dnia 14 stycznia 2019 r. Polska ma czas na dostosowania krajowych przepisów do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 r. mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych. Dlatego w ostatni czwartek w Sejmie odbyło się czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa własności przemysłowej.

Dotychczasowe przepisy stanowią, że warunkiem koniecznym do rejestracji znaku towarowego jest przedstawienie go w formie graficznej. – W aktualnych warunkach gospodarki i postępu technologicznego, taki wymóg jest przestarzały, [zwłaszcza] mając na uwadze nietradycyjne znaki towarowe, np. dźwięki. Dlatego, z uwagi na środki technologiczne, proponuje się rezygnację z wymogu przedstawienia znaku towarowego w formie graficznej – napisano w uzasadnieniu do propozycji nowelizacji. W konsekwencji znakiem towarowym będzie mogło być każde oznaczenie, jeżeli będzie umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy i będzie możliwe przedstawienie tego znaku w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na ten znak.  

Ustaw jest w trakcie procedowania. Jednak musi wejść w życie z dniem 14 stycznia 2019 r., co wprost wynika z terminu wskazanego w art. 54 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony