REKLAMAHEINZ-GLAS - baner główny - marzec, kwiecień 2019

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

 

24 lipca 2018, 11:25wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Kosmetolodzy powołują izby gospodarcze

Kosmetolodzy powołują izby gospodarcze (fot. freeimages.com)

Branża kosmetyczna oczekuje zmian, które mogą ograniczyć zakres zabiegów wykonywanych w gabinetach. Konkretów na razie brak, ale już teraz kosmetolodzy łączą siły i powołują izby, które będą reprezentować ich interesy. Sytuację komplikuje jednak fakt, że powstaje kilka różnych podmiotów, zamiast jednej silnej organizacji.

REKLAMAKongresFMCG_belka

– Obecnie trwają pracę nad powołaniem dwóch takich izb, co nie ukrywajmy dodatkowo komplikuje już i tak skomplikowaną sytuację – informuje Anna Wydra-Nazimek, kosmetolog i autorka bloga gabinetodzaplecza.pl.

Ekspertka postanowiła wyjaśnić sytuację. Pierwsza z powstających izb funkcjonuje pod nazwą Izba Kosmetologów z siedzibą w Krakowie. Jak informują jej założyciele, rejestracja Izby jest coraz bliżej.

„Widzimy potrzebę uregulowania rynku. Chodzi o to, żeby zabiegami estetycznymi nie zajmowała się osoba bez elementarnej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, toksykologii, farmakologii itd.” – uzasadniają ideę powstania organizacji. Chcą ponadto, by „w ustawie o zawodzie kosmetologa znalazły się zapisy o certyfikacji zabiegów kosmetologicznych. Żeby było dokładnie spisane, kto może pracować, jakie musi mieć kompetencje i umiejętności, jakie procedury ten gabinet powinien spełniać”. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, gdy zabiegi wykonują osoby po jednym lub dwudniowym kursie.

Druga z powstających izb funkcjonuje pod nazwą Naczelna Izba Kosmetologów z siedzibą w Busku-Zdroju.

W ocenie Anny Wydry-Nazimek najlepiej byłoby, gdyby powstała jedna izba gospodarcza zrzeszająca wszystkich kosmetologów. – Jeśli jednak z różnych względów okazałoby się to niemożliwe, to trudno. Mam nadzieję, że obie organizacje będą ze sobą ściśle współpracować i wspierać się wzajemnie w działaniach, które doprowadzą do powstania korzystnych dla wszystkich regulacji – wyjaśnia.

Dlaczego Izba, a nie stowarzyszenie? Ekspertka odpowiada, że od wielu lat w branży z mniejszymi lub większymi sukcesami działają różne stowarzyszenia. Nie mają one jednak szczególnie wielkiej siły oddziaływania. Stowarzyszenie może założyć każdy – potrzeba zaledwie 7 osób. Izba gospodarcza ma większą rangę z dwóch powodów. Żeby ją założyć trzeba zgromadzić minimum 100 członków (przy działalności ogólnopolskiej). Tych 100 członków musi prowadzić działalność gospodarczą.

– Inaczej rozmawia się z 10 miłośnikami kosmetologii, a inaczej z podmiotem reprezentującym 100 firm z tej samej branży – przekonuje Anna Wydra-Nazimek.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony