REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019
Bez kompromisów nie byłoby dziś możliwe zintegrowanie sklepów w ramach jednego brandu, a kompromis nie jest zjawiskiem sprzyjającym wprowadzeniu twardej franczyzy

Bez kompromisów nie byłoby dziś możliwe zintegrowanie sklepów w ramach jednego brandu, a kompromis nie jest zjawiskiem sprzyjającym wprowadzeniu twardej franczyzy (fot. adobe stock)

Około 90 proc. sklepów kosmetycznych działających na polskim rynku jest już zrzeszonych we franczyzowych sieciach – szacują ich organizatorzy. Każda z sieci drogeryjnych realizuje swój własny model biznesu i nic nie zapowiada konsolidacji. Indywidualnych sklepów ubywa, ale wolniej niż jeszcze rok temu. W części ich ubytek jest kompensowany przez drogerie otwierane głównie przez detalistów, którzy już prowadzą inne sklepy pod szyldami franczyzowych sieci.

REKLAMAPrzewodnik po handlu - belka w artykułach WK 2019

Żadna z istniejących sieci franczyzowych nie skupia się już na pozyskiwaniu jak największej liczby detalistów. Wszystkim zależy na wzmocnieniu pozycji działających sklepów, a tym samym całej organizacji, również jej
wizerunku i marki. Nowi franczyzobiorcy są oczywiście mile widziani, ale muszą spełniać określone warunki. Przede wszystkim muszą rozumieć, czym jest wspólne działanie w sieci i być gotowi do zmian i inwestycji.

– Nie chodzi o ilość, a o jakość. Jesteśmy zainteresowani przyłączaniem do sieci głównie placówek o powierzchni
80-150 mkw. i współpracą z właścicielami gotowymi do realizacji wypracowanej i ustalonej strategii działania, szukamy osób utożsamiających się z naszymi założeniami – mówi Leszek Szwajcowski, wiceprezes sieci DP Drogerie Polskie. – Największą jednak wartością są dla nas obecni uczestnicy sieci, którzy zachęceni zwiększającą się rentownością swoich sklepów inwestują, otwierając kolejne, oczywiście pod naszym szyldem. To niezbity dowód, że Drogerie Polskie mogą się rozwijać i skutecznie konkurować na rynku – dodaje. Obecnie sieć DP zrzesza ponad 300 sklepów.

Ponad 150 drogerii nosi szyld sieci Sekret Urody. Około 130 placówek zrzesza sieć Koliber. Blisko 100 sklepów działa w Stowarzyszeniu Kosmeteria – Eksperci Urody. W każdej sieci franczyzowej, niezależnie jak długą listę sklepów deklaruje, tylko część – mniej więcej 1/3 to placówki typowo kosmetyczne i silni detaliści stanowiący trzon biznesu. Jak podają organizatorzy sieci Laboo, w ich sieci zrzeszonych jest 665 placówek, w tym 350 sklepów kosmetyczno-chemicznych i 80 sklepów z asortymentem wyłącznie kosmetycznym. Dalszy rozwój w dużej mierze również następuje dzięki detalistom, którzy już działają w sieci. – W 2018 roku zakładamy przyrost o 30 sklepów, z czego 15 to placówki otwierane przez obecnych uczestników – mówi Paweł Woch, dyrektor sieci Laboo.

Pod szyldem sieci Jasmin występuje 285 drogerii. Plany zakładają, że do końca bieżącego roku dojdzie 50 kolejnych. Tu zarząd sieci również stawia przed franczyzobiorcami określone wymagania. – Najchętniej współpracujemy z drogeriami o powierzchni powyżej 100 mkw., zlokalizowanymi w ciągach handlowych i galeriach w mniejszych miejscowościach. Najważniejsze jest podejście właściciela do biznesu: otwartość na nowe rozwiązania, elastyczne podejście do oferty handlowej, szybkie reakcje na nowości rynkowe, instalacja spójnego systemu komputerowego, a co za tym idzie wprowadzanie i rozliczanie promocji konsumenckich – wyjaśnia Teresa Stachnio, członek zarządu sieci Jasmin. – Są jeszcze bardzo atrakcyjne drogerie na rynku, które działają pod własnym szyldem i chcą nadal rozwijać swoją markę – dodaje.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony