REKLAMAReklama WK - 2018 - Baner Główny
Marek Maruszak, prezes Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska

Marek Maruszak, prezes Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska (fot. mat. prasowe)

W 2018 roku Rossmann otworzy w Polsce 100 nowych drogerii. Tym samym sieć będzie miała 1320 placówek. Ubiegły rok firma zamknęła 88 nowymi drogeriami i 24 zamknięciami, które były podyktowane niską rentownością lub pozyskaniem lepszej lokalizacji. – To jest element optymalizacji sieci, najczęściej w dużych miastach – mówi Marek Maruszak, prezes Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska w rozmowie z retailnet.pl.

REKLAMASdruk - belka w artykułach - grudzień 2018

Początkowo strategią Rossmann było otwieranie sklepów w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Obecnie drogerie zlokalizowane są także w miastach o liczbie 5-7 tys. mieszkańców, a najmniejsze miasto, w którym otwarto drogerię Rossmann ma 3,5 tys. mieszkańców. – Nie boimy się eksperymentować, mimo, że nie zawsze inwestycje są trafione. W miastach, gdzie nie mamy pewności, wprowadzamy sklepy testowe na okres 3-6 miesięcy – zdradza Marek Maruszak, prezes Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska w rozmowie z retailnet.pl.

Według wcześniejszych zapowiedzi do końca 2018 roku Rossmann miał mieć w Polsce 1,6 tys. sklepów. Już teraz widać jednak, że nie uzyska tego pułapu. Ubiegłoroczne i tegoroczne otwarcia pozwolą sieci osiągnąć poziom 1320 placówek. – Z jednej strony rośnie konsumpcja i siła nabywcza w Polsce. Natomiast branża drogeryjna nie odnotowuje aż takich wzrostów sprzedaży, jak cały handel detaliczny. Wyniki naszej branży kształtowały się na poziomie 3-4 proc. wzrostu – tłumaczy Marek Maruszak.

W jego opinii problemem są też wciąż zmieniające się przepisy prawne, które powodują, że przedsiębiorcy zaczynają się wahać przed podjęciem decyzji o inwestowaniu na rynku. Jednak Rossmann wciąż jeszcze inwestuje . W ubiegłym roku za kilkadziesiąt milionów złotych zbudował magazyn automatycznego składowania. W latach 2018 i 2019 planowane są kolejne inwestycje w kwocie 100 mln euro w magazyny i sklepy. – Na razie udało się przekonać właścicieli Rossmanna, że jeszcze warto. Co będzie dalej? Trudno powiedzieć. Na dzisiaj optymistą nie jestem – zdradza rozmówca portalu.

Jego obawy związane są m.in. z ograniczeniem handlu w niedziele. Dla Rossmanna oznacza to niewątpliwie spadek obrotów. Prezes sieci zapewnia jednak, że obecnie nie rozważa redukcji zatrudnienia. Może się to zmienić wtedy, gdy ograniczenie w handlu obejmie wszystkie niedziele w roku. – Na razie nie wyobrażam sobie zwolnień pracowników, nawet jeśli będzie wskazywał na to rachunek ekonomiczny – mówi Marek Maruszak.

Więcej na: retail.net

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony