StoryEditor
Surowce
07.06.2021 00:00

Świat roślin oferuje bezpieczne alternatywy dla retinolu

Jednym z najgłośniejszych składników tego roku – jeszcze przed jego rozpoczęciem – okrzyknięto Bakuchiol. Jednak nie jest to jedyna roślinna substancja, która działa na skórę jak retinol, nie wykazując przy tym działania fotouczulającego i drażniącego.

Sława bakuchiolu wzięła się stąd, że ma rewelacyjne działanie przeciwstarzeniowe, porównywalne z retinolem, a równocześnie jest komponentem naturalnym. Idealnie wpisuje się więc w trendy, do tego nie wykazuje działania drażniącego skórę jak klasyczny retinol. Można go też bezpiecznie stosować latem, bez niepokoju o fotouczulenie wywołane słońcem.  

Czytaj też: Bakuchiol to składnik 2021 roku. Czy jednak wiesz czym jest bio retinol?

Takich cudownych, bezpiecznych roślinnych składników, o udowodnionym działaniu przeciwzmarszkowym jest jednak więcej. Podobnie jak bakuchiol działa StevisseTM – komponent stworzony na bazie ekstraktu z liści stewii, rośliny występującej w Ameryce Południowej i Środkowej.

– Surowiec ten zmniejsza ekspresję genów MMP1, które przyczyniają się do degradacji białek macierzy pozakomórkowej (ECM). Zwiększa aktywności genów odpowiedzialnych za naturalną komórkową odpowiedź na stres oksydacyjny: HMOX1, TXNRD i OSGIN1. Wpływa także na redukcję ekspresji genów prozapalnych PTGS2 – wyjaśnia Aleksandra Błaszkowiak, doradca handlowy ds. surowców kosmetycznych w firmie Kaczmarek-Komponenty.

Jak pokazały badania, w efekcie tych właściwości Stevisse wpływa na zmniejszenie wielkości zmarszczek aż do 87 proc. po 28 dniach stosowania. Widocznie poprawia też wygląd skóry i wpływa na odmłodzenie cery.

Stevisse to komponent wodno-rozpuszczalny. Producent deklaruje, że do produkcji używa opatentowanej i przyjaznej środowisku metody PhenobioTM, dzięki której zmieniają się właściwości wody tak, że zachowuje się ona jak rozpuszczalnik organiczny. Dzięki temu nie ma konieczności używania innych rozpuszczalników – proces jest przyjazny dla środowiska, surowiec wpisuje się w trend „zero waste”.

Działanie porównywalne z retinolem lub nawet lepsze ma także Ursolic Acid – kwas ursolowy wyekstrahowany z liści rozmarynu lekarskiego. Ten pentacykliczny triterpenoid poprawia elastyczność skóry, wspomagając regenerację kolagenu. Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie. Hamuje aktywność elastaz.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2024 23:17