StoryEditor
Surowce
19.07.2021 00:00

Różowe algi – coraz częściej stosowane w kosmetykach

Dunaliella Salina to rodzaj halofilnych mikroalg. Znane są z działania antyoksydacyjnego i różowego zabarwienia. Rośnie liczba zastosowań tego składnika w kosmetykach.

Dunaliella Salina to rodzaj halofilnych mikroalg, występujących głównie na polach soli morskiej oraz w niektórych jeziorach, jak np. Hillier położonego u południowych wybrzeży Australii Zachodniej. Znane są z działania antyoksydacyjnego ze względu na zdolność do tworzenia dużej ilości karotenoidów, w tym beta-karotenu, który jest prekursorem witaminy A. Równocześnie odpowiada za ich różowe zabarwienie. Rośnie liczba zastosowań tego składnika w kosmetykach.

Według agencji Mintel liczba zastosowań ekstraktu z Dunaliella Salina wzrosła niemal czterokrotnie w roku ubiegłym w porównaniu z rokiem 2016. Główne deklaracje związane z jego umieszczeniem w kosmetykach to nawilżanie, działanie przeciwstarzeniowe, odmładzające i rozjaśniające.

Wśród nowych produktów z różowymi algami znalazło się serum Josie Maran Argan Beta-Retinoid Pink Algae, które wygadza zmarszczki, drobne linie i likwiduje efekty szkodliwego oddziałaywania promieniowania UV. Formuła produktu zawiera pro-retinol pochodzący z Dunaliella Salina.

Kolejny przykład to krem pod oczy Biossance Marine Algae. Zawiera różowe wodorosty, które zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek. Ekstrakt z Dunaliella salina znalazł się też w emulsji Tonymoly 2XR Collagen. Oprócz alg, które nadają „różową witalność” zawiera ona kolagen drobnocząsteczkowy i hydrolizowany ekstrakt kolagenu, a także witaminę B12.

Eksperci Mintela zauważyli, ze zainteresowanie różowymi algami, które odpowiadają za konkretne właściwości kosmetyków, ale i nadają im charakterystyczny kolor, spowodowało modę na różowy barwnik w formulacjach. Może on być jednak efektem zastosowania innych składników, takich jak, np. różowy aloes. Ekstrakt z aloesu i sok z aloesu to powszechnie znane składniki pielęgnacyjne, a innowacyjne zastosowanie różowego aloesu dodaje klasyce nowego uroku i modności.

Natomiast marka Pink Witamin twierdzi, że zastosowana w jej kosmetykach witamina B12 zapewnia idealny różowy odcień skóry. Tworzy atrakcyjne wizualnie różowe formuły produktów i podkreśla ich działanie rozjaśniające.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. kwiecień 2024 09:08