StoryEditor
Rynek i trendy
22.01.2020 00:00

Wygoda i ochrona prywatności priorytetami dla konsumentów w 2020 roku

Wygoda, a zarazem ochrona prywatności będą priorytetowe dla konsumentów w 2020 roku. Próbują oni znaleźć równowagę między tymi pragnieniami, choć mogą one ze sobą kolidować - ocenia Euromonitor International. 

Ilość danych i prywatnych informacji, które konsumenci wymienią na pożądane przez siebie korzyści, będzie się różnić w zależności od kultury, terytorium i osoby. Według Euromonitora marki muszą znaleźć właściwą równowagę między budowaniem zaufania, zapewnianiem bezpieczeństwa oraz dostarczaniem produktów i usług, które mają wartość dodaną, aby pokonać obawy konsumentów.

Euromonitor International podsumował ponownie zmieniające się oczekiwania i zachowania konsumentów i prognozuje jakie tendencje będą dominować w nowym roku. Według agencji badań rynku, dziesięć najważniejszych trendów konsumenckich w 2020 r. to:

1. Beyond Human: sztuczna inteligencja staje się głównym nurtem. Konsumenci wykorzystują  AI (sztuczną inteligencję) dla wygody, a firmy integrują tę technologię w celu automatyzacji operacji i dostarczania spersonalizowanych rozwiązań.

2. Złap mnie w kilka sekund: przy ogromnej ilości różnorodnych informacji przyciągnięcie uwagi konsumenta wymaga zwięzłej, istotnej i multisensorycznej treści, którą można przetworzyć natychmiast.

3. Bezproblemowa mobilność: konsumenci chcą modułowych i spersonalizowanych opcji transportu uwzględniających czas, budżet, pogodę i okazję do bezproblemowej podróży.

4. Inclusive for All: autentyczność jest w centrum uwagi. Marki zmieniają swoje produkty i usługi, aby były dostępne dla wszystkich. Różnorodność stanie się kluczową miarą znaczenia marki.

5. Uświadomienie sobie swoich potrzeb: dobre samopoczucie psychiczne jest głównym przedmiotem troski konsumentów i będzie kształtować przyszłość kontaktów towarzyskich. Wzrasta popyt na produkty z aktywnymi składnikami i atrybutami funkcjonalnymi dostosowanymi do określonych stanów i potrzeb konsumenta.

6. Domy wielofunkcyjne: umiejętność wykonywania wszystkiego - pracy, zakupów, ćwiczeń i innych czynności - w zaciszu domowym zmienia nawyki konsumentów i obraca się wokół konsumpcji domowej.

7. Prywatna personalizacja: konsumenci chcą dopasowanych do siebie doświadczeń, ale są zaniepokojeni gromadzeniem i udostępnianiem danych osobowych. Konsumenci prawdopodobnie zrezygnują z cyfrowo wytwarzanych doświadczeń, które nie dają im wyjątkowych korzyści.

8. Dumnie lokalny i globalny: konsumenci wracają do swoich korzeni. Marki niszowe rozpoczynają globalną drogę do sukcesu, podkreślając swoje lokalne kwalifikacje. Firmy międzynarodowe stają się coraz bardziej wyrafinowane w kształtowaniu swoich produktów dla lokalnej kultury.

9. Ponownie wykorzystaj: etyczni konsumenci szukają alternatyw dla produktów jednorazowego użytku, aby zmniejszyć ślad środowiskowy i marnotrawstwo. Nowe modele biznesowe mają na celu oferowanie więcej za mniej poprzez udostępnianie, ponowne wykorzystywanie, uzupełnianie i wynajem.

10. Chcemy czystego powietrza wszędzie: wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie staje się powszechnie znany, a aktywizm klimatyczny się nasila. Przedsiębiorstwa stoją pod presją dostarczania rozwiązań chroniących środowisko i konsumentów przed skutkami jego zanieczyszczenia. Przyszłość należy do marek prowadzących zrównoważony biznes.

- Wygoda, a zarazem ochrona swojej prywatności, to główne tematy łączące te trendy w 2020 r. Konsumenci stawiają siebie na pierwszym miejscu, szukając sposobów na uproszczenie swojego życia - komentuje Gina Westbrook, dyrektor ds. trendów konsumenckich w Euromonitor International. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
07.05.2024 12:57
UCE RESEARCH: Czego obecnie najbardziej boją się najmniejsze firmy? Na czele zestawienia rosnące koszty prowadzenia działalności i nierzetelni klienci.
Envato Elements
Raport „Obawy oraz niepokoje mikroprzedsiębiorstw i małych firm” wskazuje, że ponad 41 proc. ankietowanych obawia się rosnących kosztów prowadzenia działalności. Kolejnym powodem niepokoju są nierzetelni kontrahenci, których wskazuje prawie 40 proc. respondentów. Podnoszenie składek na ZUS martwi nieco ponad 28 proc. ankietowanych. Najmniejsze obawy dotyczą niestabilności politycznej, kontaktów z instytucjami finansowymi oraz spowolnienia gospodarczego.

Raport „Obawy oraz niepokoje mikroprzedsiębiorstw i małych firm” autorstwa UCE RESEARCH, przedstawia opinię największej grupy przedsiębiorców w Polsce na temat obecnej sytuacji biznesowej w kraju. Na podstawie badania przeprowadzonego wśród prawie 600 przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników, 41,3 proc. z nich wyraża obawy związane z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Raport wskazuje również, że 39,7 proc. przedsiębiorców obawia się nierzetelnych kontrahentów, co nie jest zaskakujące w obliczu problemów z odzyskiwaniem należności i opóźnionymi płatnościami.

W sektorze małych przedsiębiorstw, wzrost płacy minimalnej zwiększa koszty pracy, a składki emerytalne również mogą stanowić przeszkodę w prowadzeniu działalności. To potwierdzają wyniki badania, w którym 28,2 proc. respondentów wskazuje na obawy związane z podnoszeniem składek na ZUS. Ponadto 21,3 proc. ankietowanych martwi się utratą płynności finansowej, a 20,9 proc. zmianami w przepisach, podczas gdy 20,2 proc. wyraża obawy dotyczące wzrostu podatków. Wyniki badania ukazują, że czynniki najmniej niepokojące biznes również są interesujące. Najmniejsze obawy dotyczą niestabilności politycznej kraju, co potwierdza jedynie 3,1 proc. ankietowanych. Kontakty z bankami lub firmami leasingowymi niepokoją 5,9 proc. respondentów, a spowolnienie gospodarcze w kraju martwi 9,3 proc..

Eksperci zgadzają się, że inne kwestie, takie jak wyzwania związane z rekrutacją pracowników czy kontrolami urzędowymi, są dla firm mniej istotne z innego powodu. Przedsiębiorcy nauczyli się sobie radzić z tymi sprawami w poprzednich latach, dlatego obecnie zwracają na nie mniej uwagi. I chociaż poprzednie lata przyzwyczaiły przedsiębiorców do kontroli urzędów skarbowych czy ZUS, które były częste, to obecny system ogranicza możliwości kreatywnego optymalizowania kosztów związanych z podatkami i składkami ZUS, dlatego wpływ kontroli ma teraz mniejsze znaczenie niż kilka lat temu.

Czytaj także: GfK: Jeszcze więcej Polaków chce kupować marki własne sieci handlowych. Czy także chodzi o kosmetyki?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
07.05.2024 10:52
Data.ai: Rynek aplikacji mobilnych wygeneruje 2,2 biliona dolarów przychodów w latach 2021–2030
Rynek aplikacji mobilnych rośnie i staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla bardziej tradycyjnych kanałów wydawania pieniędzy.DALL-E
Gospodarka mobilna zmienia bieg, aby zapoczątkować nową erę wzrostu monetyzacji. Aplikacje wyprzedzą gry pod względem wydatków konsumenckich, przy CAGR wynoszącym odpowiednio 11 proc. w porównaniu z 4 proc. Urządzenia mobilne będą nadal przejmować część portfela, nawet jeśli dochody rozporządzalne będą się zmniejszać. Wydatki na urządzenie w aplikacjach innych niż gry mają w USA być ponad dwukrotnie wyższe i wynosić 138 dolarów rocznie.

Wchodząc w rok 2021, rynek aplikacji mobilnych nadal odnotowywał wzrost wydatków konsumenckich od czasu powstania sklepów z aplikacjami, jednak wraz z dojrzewaniem rynku wzrost ten zaczął spowalniać. Pandemia Covid-19 zakłóciła tę tendencję, przyspieszając wzrost wydatków, szczególnie na gry mobilne. Wydatki konsumenckie w Ameryce Północnej rosły średnio o 32 proc. rocznie w latach 2019–2021. Ostatnie dwa lata przyniosły wolniejszy wzrost ze względu na trudne warunki rynkowe i korektę w stosunku do wcześniejszego gwałtownego wzrostu na początku pandemii. W nadchodzących latach spodziewany jest umiarkowany wzrost, niższy niż przed pandemią, ale wyższy od ostatnich trendów.

image
Pobrania według gatunku aplikacji; Prognoza na rok 2030 dla najpopularniejszych gatunków aplikacji
Data.ai

Wydatki na gry mobilne są podatne na zawirowania gospodarcze, ponieważ należą do wydatków uznaniowych, które mogą być ograniczane w trudnych czasach. Wpływ środków stymulacyjnych podczas pandemii COVID-19 był widoczny w gwałtownym wzroście wydatków na gry mobilne w 2020 roku. Wzrost dochodów do dyspozycji w USA na początku 2023 roku był pozytywny dla twórców gier, ponieważ wydatki konsumenckie na gry są ściśle powiązane z dochodem do dyspozycji. Oczekuje się, że spadek wydatków na gry będzie tymczasowy wraz z poprawą gospodarki w 2023 roku i później. Tymczasem wydatki na aplikacje inne niż gry nadal rosną, co sugeruje, że urządzenia mobilne mają coraz większy udział w wydatkach konsumentów.

Wydatki na aplikacje inne niż gry gwałtownie wzrosły na kluczowych rynkach, gdy konsumenci zaczęli częściej korzystać z subskrypcji mobilnych. Aplikacje takie jak TikTok znacznie zwiększyły swoje przychody dzięki jednorazowym zakupom. W ostatnich latach wydatki na aplikacje inne niż gry rosły szybciej niż na gry. W USA wydatki na iOS w aplikacjach innych niż gry wzrosły o 65 proc., z 39 dolarów w 2020 roku do 64 dolarów w 2022 roku. Zbliżyły się tym samym do wydatków na gry, które wzrosły zaledwie o 9 proc., z 60 do 65 dolarów. W 2022 roku TikTok i YouTube zajęły pierwsze i trzecie miejsce pod względem globalnych wydatków konsumentów, a cztery z dziesięciu najpopularniejszych aplikacji były inne niż gry. Dla porównania, w 2020 roku tylko jedna aplikacja inna niż gry, Tinder, znalazła się w pierwszej dziesiątce aplikacji według wydatków konsumentów.

Czytaj także: Santander Consumer Bank: Polacy chętnie korzystaja z aplikacji mobilnych. Kupuja w nich głównie odzież, obuwie i kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. maj 2024 03:17