StoryEditor
Rynek i trendy
28.05.2019 00:00

KRFMCG: PMR o konsumencie przyszłości - będzie starszy i bogatszy

Starzejemy się. Typowy konsument w 2030 roku będzie miał ponad 50 lat. Będzie też bogatszy niż dziś. To zmieni obraz rynku FMCG w Polsce – zapowiada Jarosław Frontczak,  dyrektor działów handlu detalicznego, budowlanego i ekonometrii w PMR, podczas swojej prezentacji na Kongresie Rynku FMCG.

Według prognoz PMR starsi konsumenci wymuszą zmiany w samym wyglądzie opakowań. Skończy się epoka drobnego druku, pewne rzeczy będą też musiały być inaczej komunikowane. Większa uwaga będzie musiała być położona chociażby na kwestie związana ze zdrowiem.

Starsze osoby w przyszłości będą oczywiście inne niż dzisiaj. Będą lepiej zarabiać, będą wiedzieć co to jest m-commerce i  jak można to wykorzystać, jak zdobywać informacje. – Jeśli chcemy wiedzieć jak będą się zachowywać konsumenci w przyszłości spójrzmy na dzisiejsze pokolenie Z. To one, ze względu na swoją liczebność, będą w przyszłości wyznaczać trendy. Będą brać pod uwagę co mówią ich znajomi, będą impulsywne w sowich wyborach zakupowych. Nie będą też potrzebowały dużych zakupów robionych w hipermarkecie. Dlaczego? Bo będzie więcej singli i mniejszych gospodarstw domowych. Wybierać będą sklepy bliskie czy odwiedzane „po drodze”, czyli Biedronki, Lidle i Żabki – mówił Jarosław Frontczak, dyrektor działów handlu detalicznego, budowlanego i ekonometrii w firmie badawczej PMR, podczas swojego wystąpienia zatytułowanego „Konsumpcja przyszłości: prognozy i trendy wybranego asortymentu food i non-food oraz usług”.

W prognozowanej przez PMR przyszłości największe będą koszty utrzymania mieszkania, a potem transportu. Warto zwrócić na gastronomię i hotele, które będą wyraźnie rosnąć. Artykuły higieny delikatnie wzrosną, natomiast mocno stracą artykuły tytoniowe. Chcemy być zdrowsi – wzrosną więc wydatki na turystykę, sport i opiekę medyczną – zarówno usługi jak i leki.

Będziemy się bogacić, a za tym pójdą zmiany w wydatkach w obrębie kategorii spożywczych – mniej będziemy wydawać na ziemniaki (zastępowane np. przez zdrowsze kasze), kwaszoną kapustę i cukier (bo mniej gotujemy). Bardzo wzrosną natomiast wydatki na produkty convienece oraz ready to go. Coraz większe znaczenie będzie mieć zdrowie, a zatem na znaczeniu zyskają warzywa i owoce oraz  wołowina (ma lepszą opinię niż np. kurczaki). Mniej będziemy też wydawać na papierosy, pieczywo i mięso (generalnie).  

Z jednej strony w konsumpcji na znaczeniu będą zyskiwać kwestie dietetyczne, a z drugiej, coraz mniej będziemy gotować. Mocno zyska gastronomia, także w punktach niegastronomicznych. Widać to już dzisiaj. Najwięcej hot-dogów sprzedają: Żabka, Orlen i Ikea. Sieci te prowadzą gigantyczną wojnę na te produkty, a największym sprzedawcą kawy jest Orlen.

Im dzisiejsze pokolenie Z będzie starsze tym więcej będzie wydawać na zdrowie, także leki, które i dziś kochamy kupować. 80 proc. Polaków kupuje leki OTC, 57 proc. – suplementy diety, 41  – dermokosmetyki. Te wartości będą rosły.

W prognozowanych wydatkach konsumenta w 2030 warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie produktów non-foodu. Wydatki na produkty spożywcze będą maleć na rzecz usług gastronomicznych, turystycznych i zdrowotnych – podsumował Jarosław Frontczak.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
07.05.2024 12:57
UCE RESEARCH: Czego obecnie najbardziej boją się najmniejsze firmy? Na czele zestawienia rosnące koszty prowadzenia działalności i nierzetelni klienci.
Envato Elements
Raport „Obawy oraz niepokoje mikroprzedsiębiorstw i małych firm” wskazuje, że ponad 41 proc. ankietowanych obawia się rosnących kosztów prowadzenia działalności. Kolejnym powodem niepokoju są nierzetelni kontrahenci, których wskazuje prawie 40 proc. respondentów. Podnoszenie składek na ZUS martwi nieco ponad 28 proc. ankietowanych. Najmniejsze obawy dotyczą niestabilności politycznej, kontaktów z instytucjami finansowymi oraz spowolnienia gospodarczego.

Raport „Obawy oraz niepokoje mikroprzedsiębiorstw i małych firm” autorstwa UCE RESEARCH, przedstawia opinię największej grupy przedsiębiorców w Polsce na temat obecnej sytuacji biznesowej w kraju. Na podstawie badania przeprowadzonego wśród prawie 600 przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników, 41,3 proc. z nich wyraża obawy związane z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Raport wskazuje również, że 39,7 proc. przedsiębiorców obawia się nierzetelnych kontrahentów, co nie jest zaskakujące w obliczu problemów z odzyskiwaniem należności i opóźnionymi płatnościami.

W sektorze małych przedsiębiorstw, wzrost płacy minimalnej zwiększa koszty pracy, a składki emerytalne również mogą stanowić przeszkodę w prowadzeniu działalności. To potwierdzają wyniki badania, w którym 28,2 proc. respondentów wskazuje na obawy związane z podnoszeniem składek na ZUS. Ponadto 21,3 proc. ankietowanych martwi się utratą płynności finansowej, a 20,9 proc. zmianami w przepisach, podczas gdy 20,2 proc. wyraża obawy dotyczące wzrostu podatków. Wyniki badania ukazują, że czynniki najmniej niepokojące biznes również są interesujące. Najmniejsze obawy dotyczą niestabilności politycznej kraju, co potwierdza jedynie 3,1 proc. ankietowanych. Kontakty z bankami lub firmami leasingowymi niepokoją 5,9 proc. respondentów, a spowolnienie gospodarcze w kraju martwi 9,3 proc..

Eksperci zgadzają się, że inne kwestie, takie jak wyzwania związane z rekrutacją pracowników czy kontrolami urzędowymi, są dla firm mniej istotne z innego powodu. Przedsiębiorcy nauczyli się sobie radzić z tymi sprawami w poprzednich latach, dlatego obecnie zwracają na nie mniej uwagi. I chociaż poprzednie lata przyzwyczaiły przedsiębiorców do kontroli urzędów skarbowych czy ZUS, które były częste, to obecny system ogranicza możliwości kreatywnego optymalizowania kosztów związanych z podatkami i składkami ZUS, dlatego wpływ kontroli ma teraz mniejsze znaczenie niż kilka lat temu.

Czytaj także: GfK: Jeszcze więcej Polaków chce kupować marki własne sieci handlowych. Czy także chodzi o kosmetyki?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
07.05.2024 10:52
Data.ai: Rynek aplikacji mobilnych wygeneruje 2,2 biliona dolarów przychodów w latach 2021–2030
Rynek aplikacji mobilnych rośnie i staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla bardziej tradycyjnych kanałów wydawania pieniędzy.DALL-E
Gospodarka mobilna zmienia bieg, aby zapoczątkować nową erę wzrostu monetyzacji. Aplikacje wyprzedzą gry pod względem wydatków konsumenckich, przy CAGR wynoszącym odpowiednio 11 proc. w porównaniu z 4 proc. Urządzenia mobilne będą nadal przejmować część portfela, nawet jeśli dochody rozporządzalne będą się zmniejszać. Wydatki na urządzenie w aplikacjach innych niż gry mają w USA być ponad dwukrotnie wyższe i wynosić 138 dolarów rocznie.

Wchodząc w rok 2021, rynek aplikacji mobilnych nadal odnotowywał wzrost wydatków konsumenckich od czasu powstania sklepów z aplikacjami, jednak wraz z dojrzewaniem rynku wzrost ten zaczął spowalniać. Pandemia Covid-19 zakłóciła tę tendencję, przyspieszając wzrost wydatków, szczególnie na gry mobilne. Wydatki konsumenckie w Ameryce Północnej rosły średnio o 32 proc. rocznie w latach 2019–2021. Ostatnie dwa lata przyniosły wolniejszy wzrost ze względu na trudne warunki rynkowe i korektę w stosunku do wcześniejszego gwałtownego wzrostu na początku pandemii. W nadchodzących latach spodziewany jest umiarkowany wzrost, niższy niż przed pandemią, ale wyższy od ostatnich trendów.

image
Pobrania według gatunku aplikacji; Prognoza na rok 2030 dla najpopularniejszych gatunków aplikacji
Data.ai

Wydatki na gry mobilne są podatne na zawirowania gospodarcze, ponieważ należą do wydatków uznaniowych, które mogą być ograniczane w trudnych czasach. Wpływ środków stymulacyjnych podczas pandemii COVID-19 był widoczny w gwałtownym wzroście wydatków na gry mobilne w 2020 roku. Wzrost dochodów do dyspozycji w USA na początku 2023 roku był pozytywny dla twórców gier, ponieważ wydatki konsumenckie na gry są ściśle powiązane z dochodem do dyspozycji. Oczekuje się, że spadek wydatków na gry będzie tymczasowy wraz z poprawą gospodarki w 2023 roku i później. Tymczasem wydatki na aplikacje inne niż gry nadal rosną, co sugeruje, że urządzenia mobilne mają coraz większy udział w wydatkach konsumentów.

Wydatki na aplikacje inne niż gry gwałtownie wzrosły na kluczowych rynkach, gdy konsumenci zaczęli częściej korzystać z subskrypcji mobilnych. Aplikacje takie jak TikTok znacznie zwiększyły swoje przychody dzięki jednorazowym zakupom. W ostatnich latach wydatki na aplikacje inne niż gry rosły szybciej niż na gry. W USA wydatki na iOS w aplikacjach innych niż gry wzrosły o 65 proc., z 39 dolarów w 2020 roku do 64 dolarów w 2022 roku. Zbliżyły się tym samym do wydatków na gry, które wzrosły zaledwie o 9 proc., z 60 do 65 dolarów. W 2022 roku TikTok i YouTube zajęły pierwsze i trzecie miejsce pod względem globalnych wydatków konsumentów, a cztery z dziesięciu najpopularniejszych aplikacji były inne niż gry. Dla porównania, w 2020 roku tylko jedna aplikacja inna niż gry, Tinder, znalazła się w pierwszej dziesiątce aplikacji według wydatków konsumentów.

Czytaj także: Santander Consumer Bank: Polacy chętnie korzystaja z aplikacji mobilnych. Kupuja w nich głównie odzież, obuwie i kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. maj 2024 05:41