StoryEditor
Surowce
10.03.2021 00:00

Katarzyna Tyborowska, Ziaja: Kozie mleko w kosmetykach to dieta odmładzająca dla skóry

- Surowiec w postaci mleka koziego bez GMO i BSE wykorzystywany jest do wielu pożytecznych produktów. Zawiera kwas kaprylowy i kaprynowy co decyduje o jego wysokiej wartości odżywczej wzmacniającej odporność, dodającej energii i dobrego samopoczucia. W kosmetykach naszej firmy stosowany jest od ponad 30 lat - mówi Katarzyna Tyborowska, kierownik Laboratorium Badań i Rozwoju Produktów Kosmetycznych Ziaja.

Kozie mleko w produktach kosmetycznych to już surowiec świata i jedna z najbardziej popularnych substancji aktywnych. 

Jak wymienia Katarzyna Tyborowska, kierownik Laboratorium Badań i Rozwoju Produktów Kosmetycznych Ziaja, w kosmetykach firmy składnik ten stosowany jest w kremach nawilżających i odżywczych, w produktach do ciała, włosów, demakijażu oraz w produktach do higieny i mycia - żelach, kremo-żelach, peelingach, mydłach. Przyznaje też, że stale rosnące zaufanie do kosmetyków z kozim mlekiem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, ułatwiło firmie decyzję o wprowadzaniu kolejnych produktów z tym komponentem.

- Główną substancją czynną w kosmetykach serii kozie mleko jest kompleks protein mlecznych. Jest to składnik zaliczany do biofermentów, ponieważ jest biotechnologicznym produktem fermentacji mleka otrzymywanym przez bakterie Lactobacillus Bulgaris. Składa się z mieszaniny protein, kwasów organicznych, lipidów, węglowodanów, mikroelementów oraz witamin A i D.

Kozie mleko dla całej rodziny. Jak działa?

Katarzyna Tyborowska zdradza, że kozie mleko zapewnia skórze „odmładzającą dietę”. A lista jego właściwości jest imponująca.

- Aktywując regenerację skóry zwiększa jej elastyczność, zapobiega wiotczeniu, wygładza zmarszczki. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Odżywia, doskonale nawilża oraz wzmacnia kondycję skórę. W efekcie kosmetyki z kozim mlekiem dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych. Nawilżają ją, rewitalizują, łagodzą suchość skóry i przywracają jej zdrowy wygląd - wymienia kierownik Laboratorium Ziaja.

Jak dodaje, różnorodność produktów z kozim mlekiem w zależności od przeznaczenia, konsystencji, tekstury oraz właściwości użytkowych pozwala zadbać o skórę oraz ułatwić pielęgnację całej rodziny.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2024 14:46