StoryEditor
Surowce
08.06.2022 00:00

Warzywno-owocowe surowce kosmetyczne do komponowania wegańskich formuł przeciwstarzeniowych

FlavoSol i RubrumOX to nowe surowce do użytku kosmetycznego czerpiące z właściwości żółtych i czerwonych warzyw i owoców. Są idealne są do komponowania naturalnych, wegańskich formuł.  Mogą jednak trafiać do rozmaitych formulacji, których zadaniem jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV i starzeniem się.

Przemysł kosmetyczny wciąż poszukuje nowych intersujących surowców do komponowania formuł i tworzenia produktów zgodnych z najnowszymi trendami. Ogromne zainteresowanie wzbudzają ostatnio składniki aktywne drzemiące w substancjach pozyskanych z natury.  Kilka z nich zaprezentowanych zostało podczas ostatniego przeglądu nowości w ofercie Kaczmarek-Komponenty. Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na warzywno-owocowe Flavosol i  RumbrumOx.

Flavosol to surowiec kosmetyczny, w składzie którego znalazły się cztery sproszkowanie warzywa i owoce – cytryny, marchew, dynia i por. Wszystkie bogate są w beta-karoten, który jest silnym antyoksydantem i chroni lipdy macierzy międzykomórkowej przed utlenianiem. Jest też źródłem witaminy A. Chroni przed stresem oksydacyjnym oraz szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zmniejsza ryzyko zachorowań na raka skóry. Stymuluje melanogenezę przy jednoczesnym zmniejszeniu podrażnień wywołanych słońcem.

Dodatkowo dynia zawarta w surowcu jest źródłem witaminy C i E oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3 i B6), a także folianów. Natomiast głównym składnikiem pora jest allicyna, ale znajdziemy w nim również witaminy A, C, B1, B2, B6 i E oraz flawonoidy, kawas foliowy, związki fenolowe oraz potas, wapń, fosfor, sod, magnez, jod i żelazo.

W efekcie surowiec zapewnia fotoochronę, stymuluje gojenie ran i proliferacje fibroblastów (za tę funkcje odpowiedziane są hesperydyna i nicydamid), chroni przed degradacją kolagenu indukowaną światłem UV (dzięki obecności kwarcetyny). Badania in vitro wykazały jego skuteczność ochronną porównywalną z tlenkiem tytanu – może więc być stosowany jako surowiec w produktach ochrony przeciwsłonecznej.

Natomiast RubrumOX to kompleks czerwonych warzyw i owoców o dużej zawartości likopenu, który ma działanie energetyzujące, rozświetlające i wzmacniające skórę (hamuje aktywność enzymów rozkładających kolagen). Dużą jego zawartość mają pomidory, które znalazły się w składzie surowca. Trafiły tu też pomarańcze, które zawierają również dużo błonnika, witaminy oraz minerały.

Trzecim składnikiem kompleksu jest burak, którego główną substancją aktywną jest betaina. Ponadto ekstrakt z tego warzywa zawiera prowitaminę A, witaminę C, antocyjany, azotany oraz sole. Natomiast głównym składnikiem w owocach granatu, który jest czwartym bohaterem kompleksu, są polifenole. Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, hydrolizowane taniny: protoantocyjanidy i kwas elagowy. Ten ostatni działa fotoochronnie na degradację kolagenu po ekspozycji skory na promieniowanie UV.

Rośliny wchodzące w skład RumbrumOx są bogate w likopen, który absorbuje światło, chroni przed fotouczuleniem i jest silnym antyoksydantem. Przyczynia się do stablizacji struktury DNA w jądrach komórek skóry oraz utrzymania prawidłowej ścieżki naprawy uszkodzeń DNA. Poprawia też łączność i komunikację pomiędzy komórkami skóry. Wzmacnia skórę hamując aktywność enzymów wpływających na degradację kolagenu.

– Stosowanie likopenu przez miesiąc reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza liczbę kerneocytów związanych ze starzeniem się – zwróciła uwagę Joanna Makowska z Kaczmarek-Komponenty, podczas prezentowania nowości.

Dodała też, że polifenole zawarte w czterech roślinach kompleksu zapewniają skórze witalność i rozświetlenie. Składnik stymuluje syntezę kolagenu (do 35 proc.) dzięki zawartości witaminy B3. Działa energetyzująco przez zwiększenie syntezy ATP w komórkach keratynocytów. Wykazuje działanie nawilżające.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2024 13:50