StoryEditor
Surowce
09.11.2022 00:00

KraveBeauty zbudowało kampanię na bazie błędu produkcyjnego

Kampania KraveBeauty „Waste Me Not” pokazuje kreatywne sposoby ponownego wykorzystania odpadów – i szerzej mówi o problemach branży kosmetycznej. Firma przekształciła nienadającą się do sprzedaży partię żelu do mycia twarzy w żel pod prysznic, czym zaskarbiła sobie uznanie konsumentów i konsumentek.

Żel do mycia ciała Matcha Hemp Body Wash nie był planowanym produktem, ale wypadkową tego, że partia żelu do mycia twarzy marki KraveBeauty nie do końca spełniała standardy. „Ten żel do mycia ciała był czymś, czego nigdy nie było w naszym łańcuchu produktów” – mówi założycielka i dyrektorka generalna KraveBeauty, Liah Yoo, która założyła markę produktów do pielęgnacji skóry w 2017 roku. "Postanowiliśmy nie przekierowywać tego produktu do  odpadów i wykorzystać go jako okazję do podniesienia świadomości społeczeństwa [na temat odpadów]”.

Na początku tego roku problem z produkcją zaowocował niedoskonałą partią najlepiej sprzedającego się środka do czyszczenia twarzy Matcha Hemp, nadając mu inną konsystencję niż ta, do której przyzwyczajeni byli klienci. Firma została z ponad czterema i pół tysiącami litrów produktu, którego nie mogła sprzedać w zaistniałej formie. Po próbie przeformułowania środka, aby dostosować go do swoich standardów, KraveBeauty ostatecznie zdecydowało się na zmianę, dodając środki powierzchniowo czynne i wykorzystując  produkt do stworzenia kosmetyku do mycia ciała.

Żel pod prysznic, który jest sprzedawany w cenie 8 dolarów za opakowanie, jest częścią kampanii „Waste Me Not” KraveBeauty, mającej na celu podkreślenie często ukrywanych ilości odpadów w branży kosmetycznej – to znaczy odpadów poza plastikowymi opakowaniami. Jest to również jeden z przykładów tego, jak firma ponownie wykorzystała produkty, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone; KraveBeauty sprzedaje również wersje nowego kosmetyku oczyszczającego, który został wyprodukowany w partiach pilotażowych, a oba produkty są dostępne tylko do wyczerpania zapasów.

Ponieważ przeszliśmy przez tak wiele różnych produkcji pilotażowych, stworzyliśmy tak wiele tych "odpadów" — doskonale nadających się do użytku produktów, ale nie o konsystencji, którą chcielibyśmy zatwierdzić lub z której bylibyśmy dumni” — mówi Yoo. W ramach kampanii Waste Me Not, KraveBeauty sprzedaje zarówno nowe, prawidłowe partie środka czyszczącego, jak i partie pilotażowe, których ceny są o 50% niższe od regularnych cen detalicznych. Yoo mówi, że ma to na celu podkreślenie, w jaki sposób innowacje – czy to w branży kosmetycznej, czy w innych branżach, takich jak żywność – często wiążą się z wieloma próbami i błędami, których efekty trafiają na wysypiska śmieci. Chociaż ma nadzieję, że nie napotka ponownie problemów produkcyjnych, Yoo mówi, że inicjatywa Waste Me Not będzie miała całkiem stałe miejsce w jej firmie.

Czytaj także: Agnieszka Sznyk, Innowo: 75 proc. wyprodukowanego plastiku jest odpadem. System zarządzania tym surowcem się nie sprawdza

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
26.04.2024 14:48
Cukier osłabia włókna kolagenu. Beiersdorf opatentował przeciwstarzeniowy składnik chroniący skórę przed procesem glikacji
Cukier osłabia włókna kolagenu i elastyny skóry, powodując utratę ich elastyczności i sprężystości.fot.Shutterstock
Po prawie dziesięciu latach badań zespołowi Beiersdorf udało się rozwikłać tajemnicę tzw. procesu glikacji skóry i zidentyfikować składnik aktywny przeciwdziałający starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek wywołanemu cukrem. W laboratoriach firmy przebadano w tym celu aż 1700 składników aktywnych.

Liczne badania naukowe już wiele lat temu wykazały, że nadmierne spożycie cukru wiąże się z różnymi czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i autoimmunologiczne. Jednak nie było powszechnie wiadomo, że cukier ma również negatywny wpływ na skórę i na powstawanie zmarszczek.

Jak cukier wpływa na skórę?

Glikacja to naturalnie występująca, ale nieodwracalna reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy cząsteczki cukru wiążą się z białkami lub lipidami. Prowadzi to do powstawania końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE).

Im dłużej białko żyje w skórze, tym więcej AGE może się w nim gromadzić, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych i wolnych rodników. Mówiąc prościej, cukier osłabia włókna kolagenu i elastyny skóry, powodując utratę ich elastyczności i sprężystości.

Wraz z promieniowaniem UV proces ten przyczynia się głównie do powstawania zmarszczek. Ponadto starzejąca się skóra może być nie tylko stwardniała i pomarszczona, ale także żółtawa. Dzieje się tak za sprawą żółto-brązowego koloru AGE.

Glycostop nowy składnik przeciwzmarszczkowy w kosmetykach

Beiersdorf może się poszczycić odkryciem znaczenia koenzymu Q10 w procesie starzenia się skóry i wprowadzeniem własnego Q10 jako składnika aktywnego. Było to 25 lat temu. Do dziś koenzym Q10 pozostaje jednym z najważniejszych składników aktywnych w dziedzinie przeciwdziałania starzeniu się. Teraz zespół badaczy może pochwalić się kolejną innowacją.

– Po wprowadzeniu na rynek masowy pierwszych produktów do pielęgnacji skóry Q10 pod marką NIVEA ponad 25 lat temu, teraz robimy kolejny decydujący krok  wprowadzając nasz nowy składnik przeciwdziałający glikacji. Spędziliśmy około dziesięciu lat intensywnie badając glikację w skórze i szukając skutecznego składnika aktywnego – mówi dr Gitta Neufang, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju firmy oraz szefowa ponad 1000 badaczy firmy Beiersdorf na całym świecie.

– W sumie nasz zespół przetestował około 1700 składników aktywnych. Ostatecznie istniał wyraźny zwycięski składnik o nazwie NAHP, który oznacza N-acetylo-L-hydroksyprolinę. NAHP zapobiega przede wszystkim zajściu reakcji glikacji i zapobiega tworzeniu się AGE z większą szybkością – nawet o 68 proc. Cząsteczki cukru są neutralizowane, zanim będą mogły na przykład związać się z białkami i osłabić włókna kolagenowe1. Dlatego właśnie nadaliśmy składnikowi NAHP drugą nazwę „Glycostop”. Posiadamy patent na jego zastosowanie w produktach kosmetycznych i opublikowaliśmy kilka prac naukowych na ten temat  – mówi dr Julia Weise, kierownik laboratorium w dziale badań biologicznych w Beiersdorf.    

Pierwszym produktem, w którym został zastosowany odkryty składnik jest Nivea Q10 Dual Action Serum – połączono w nim Q10 i Glycostop. Mają one zapobiegać starzeniu się skóry i blokować glikację białek tkanki łącznej takich jak kolagen1.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. kwiecień 2024 18:11