REKLAMAPPH - baner główny - lipiec 2019 r.

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

 

9 lipca 2019, 15:12(Pixabay CC0)

Zmienia się zasada wystawiania faktur. Od 1 września br. przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu na firmę, muszą wcześniej zgłosić ten fakt sprzedawcy. Dokument do paragonu będzie można wystawić tylko wtedy, gdy znajdował się na nim NIP kupującego.

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (lipiec PROMO)

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wejdzie w życie 1 września 2019 roku ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie unikania opodatkowania. Zdarzało się tak, że przedsiębiorcy gromadzili paragony osób fizycznych i, w celu uszczuplenia swoich zobowiązań wobec fiskusa, występowali o wystawienie faktury VAT. Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów, takie działania powodowały straty dla budżetu państwa w wysokości około 1,5 mld zł rocznie.

Zmiana zasad wystawiania faktur spowoduje konieczność przeorganizowania sposobu ich wydawania w sklepach. Markety, które do tej pory drukowały przedsiębiorcom paragony przy kasie, będą musiały od razu wystawić fakturę lub umieścić NIP kupującego na paragonie. W niektórych sklepach kupujący prosili o fakturę w biurze obsługi klienta lub otrzymywali ją z automatów zlokalizowanych naprzeciwko ciągów kasowych.

Z rozwiązania cieszą się m.in. sprzedawcy internetowi, którzy na nowelizację czekali od dawna. Wystawienie faktury przedsiębiorcy oznacza, że zakup przestaje być zakupem konsumenckim, a to z kolei powoduje ograniczone możliwości zwrotu towaru. Zmniejszony zostanie też problem czasochłonnej obsługi klienta, który zgłaszał się po fakturę długo po zakupie.

Ustawa wprowadza przepisy przejściowe w odniesieniu do paragonów wystawionych przed 1 września. W takich sytuacjach faktura do paragonu będzie mogła zostać wystawiona w ciągu trzech kolejnych miesięcy bez podanego numeru NIP. Za złamanie nowych zasad będzie grozić kara. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu wydanego po wejściu w życie nowelizacji, poniesie dodatkowy koszt w wysokości 100% kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony