REKLAMATargi Kraków - baner główny - marzec 2019

(fot. fotolia.com)

Choć olej parafinowy powstaje z ciężkich frakcji ropy naftowej, zaliczany jest do surowców wyjątkowo korzystnie działających na skórę, zwłaszcza delikatną, wrażliwą i wymagającą dodatkowej ochrony. Idealnie sprawdza się w dermokosmetykach oraz kosmetykach dla niemowląt. W produktach dla najmłodszych nie powinno się natomiast stosować niektórych ekstraktów z roślin, szczególnie z tych egzotycznych, mało znanych.

REKLAMAPrzewodnik po handlu - belka w artykułach WK 2019

Skóra niemowląt przede wszystkim potrzebuje ochrony. Jest 30 proc. cieńsza od skóry dorosłego człowieka. Dwa razy szybciej traci wodę i jest bardziej podatna na substancje drażniące. Skład kosmetyków dla dzieci podlega ograniczeniom wynikającym z wytycznych ustawodawstwa kosmetycznego obowiązującego w Unii Europejskiej.

Zakazane

Kosmetyki dla dzieci nie mogą zawierać np.: formaldehydu, kwasu salicylowego (z wyjątkiem szamponów), czwartorzędowych amin, kwasu borowego, fenolu, etanolu w wyższych stężeniach (30 proc.), niektórych barwników, np. fluoresceiny i tlenków chromu. – To jednak nie wszystko. Należy unikać w nich także ekstraktów z mało znanych, szczególnie egzotycznych roślin czy też olejków eterycznych. Niektóre z nich nie powinny się absolutnie znaleźć w kosmetykach dla dzieci ze względu na właściwości drażniące czy alergizujące, np.: olejek drzewa herbacianego, drzewa różanego, eukaliptusowy, goździkowy, kanuka, manuka, ilangowy – mówi dr inż. Magdalena Sikora, ekspert w zakresie surowców i półproduktów kosmetycznych z Politechniki Łódzkiej.

Dozwolone

Według dr Magdaleny Sikory nie należy natomiast obawiać się parafiny. Choć olej parafinowy powstaje z ciężkich frakcji ropy naftowej lub węgla brunatnego, pozostaje obojętny dla skóry. – Nie przedostaje się przez jej warstwę rogową. Mechanizm jego działania związany jest z tworzeniem bariery okluzyjnej, która efektywnie ogranicza utratę wody. Zwarty film pozostający na powierzchni skóry skutecznie zabezpiecza ją także przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – wyjaśnia Magdalena Sikora.

Ta ochronna funkcja parafiny w pielęgnacji skóry niemowląt jest bardzo ważna. W pierwszych tygodniach życia małego człowieka skóra niemal nie wydziela łoju (czasem trwa to aż do trzech lat). Jest więc maksymalnie wysuszona. Pielęgnacja polega więc głównie na wzmocnieniu bariery naskórkowej, by ograniczyć nadmierną utratę wody i rozwój mikroorganizmów, a także złagodzić podrażnienia i zmniejszyć dyskomfort spowodowany tarciem o ubranie czy pieluszkę. Parafina w tej roli sprawdza się znakomicie. Do tego jest ona składnikiem bezpiecznym, wyjątkowo stabilnym, odpornym na działanie tlenu, wody i światła.

Jedyną jej wadą jest to, że stosowana na duże powierzchnie ciała formuje zbyt zwarty film. – Dlatego w recepturach kosmetyków wprowadza się oprócz parafiny inne surowce zaliczane do grupy emolientów, np. palmitynian izopropylu, który wpływa na rozluźnienie powstałej warstewki okluzyjnej – dodaje Magdalena Sikora.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony