REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

 

29 września 2017, 20:24wiadomoscihandlowe.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Aby utrzymać się na mapie handlu detalicznego i sprostać wyzwaniom, jakie dyktuje konkurencja, konieczne jest stałe monitorowanie trendów i zachowań konsumenckich

Aby utrzymać się na mapie handlu detalicznego i sprostać wyzwaniom, jakie dyktuje konkurencja, konieczne jest stałe monitorowanie trendów i zachowań konsumenckich (fot. fotolia.com)

Z danych firmy GFK wynika, że w 2016 roku zaobserwowano wzrost liczby sklepów wielkoformatowych i dyskontów przy jednoczesnym spadku liczby sklepów małoformatowych i specjalistycznych.

W handlu wielkoformatowym największy wzrost liczby sklepów odnotowały supermarkety, o 5,2 proc. Z kolei liczba sklepów małoformatowych i specjalistycznych, w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła o 2,9 proc.

– Wyzwaniem dla sieci detalicznych stają się konsumenci, którzy mają obecnie dużo szerszy dostęp do informacji. Nowe technologie i korzyści płynące z ich używania wpływają na zachowania ludzi i ich relacje z markami. Aby utrzymać się na mapie handlu detalicznego i sprostać wyzwaniom, jakie dyktuje konkurencja, konieczne jest stałe monitorowanie trendów i zachowań konsumenckich – mówi Renata Twardowska, analityk GfK w zespole Consumer Goods & Retail.

Na rynku zakupów FMCG przemija czas kart lojalnościowych. Pojawiają się sieciowe aplikacje na smartfony umożliwiające korzystanie z programów partnerskich, jak również oferujące różne funkcjonalności, np. samodzielne skanowanie produktów w sklepach. Zjawisko to wpisuje się w światowy trend experience.

Jednocześnie konsumenci poszukują wygodnych, lokalnych miejsc zakupów, co sprawia, że detaliści upatrują w formacie convenience szansę na dalszy rozwój. Bycie blisko klienta to trend, który obejmuje również internetowe sklepy z możliwością odbioru towarów w wybranej placówce.

Według prognoz analityków GfK, w kolejnych miesiącach sektor handlu detalicznego będzie zmagał się konsekwencjami dalszych prac nad kształtem podatku handlowego, planowanym zakazem handlu w niedzielę, rosnącymi problemami z zatrudnieniem i wymogami pracowników dotyczących płac.

Silne i dynamicznie działające otoczenie konkurencyjne będzie z pewnością wpływało na dalszą konsolidację rynku i poszukiwanie przez graczy sposobów na stabilny wzrost biznesu na rynku polskim.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 13

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony