REKLAMANajlepszy Produkt 2020 - Baner Główny (20.08 - 30.09.2019)
Jadwiga Emilewicz spotka się w poniedziałek z Markiem Niechciałem

Jadwiga Emilewicz spotka się w poniedziałek z Markiem Niechciałem (fot. materiały prasowe)

W najbliższy poniedziałek (11 marca) minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz spotka się z prezesem UOKiK Markiem Niechciałem. Spotkanie odbędzie się w ramach "prac analitycznych" nad projektem ustawy ograniczającej sprzedaż marek własnych w sieciach handlowych.

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (sierpień-wrzesień 2019)

Przypomnijmy, chodzi o projekt zapowiedziany w ubiegłym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. To właśnie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii - przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - trwają aktualnie wstępne prace nad projektem.

Do pilotowania prac nad projektem ustawy nikt się jednak nie kwapi. To dlatego, że pomysł nawet niektórym przedstawicielom rządu wydaje się kontrowersyjny i trudny do zrealizowania. Z propozycją wprowadzenia nowego prawa nie wystąpił żaden minister, lecz... szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski.

Biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przekazało nam, że resort "nie pełni roli wiodącej" w pracach związanych z projektem ustawy. Jednak zarówno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z wszelkimi pytaniami w tej sprawie odsyłają nas właśnie do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W środę minister Emilewicz powiedziała: "Jako resort nie czujemy się na siłach - i to powiedziałam wczoraj na Radzie Ministrów - by być prowadzącym ten projekt" - donosi dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Szefowa resortu utrzymuje, że premier Morawiecki "nie wskazał jeszcze osoby odpowiedzialnej za projekt ustawy".

Można to odczytywać jako sygnał, że zarówno MPiT, jak i MRiRW dostrzegają potencjalne problemy związane z tym projektem i wolą nie brać za niego pełnej odpowiedzialności. Skonstruowanie nowych przepisów w taki sposób, aby były zgodne z zapowiedziami Morawieckiego i Ardanowskiego, a jednocześnie nie łamały konstytucji ani prawa europejskiego, wydaje się nie lada wyzwaniem. Potwierdzają to liczni prawnicy.

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która ma ograniczyć w sklepach sprzedaż produktów typu private label. - Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką - zapowiedział w sobotę premier podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Dodał, że obecna sytuacja "szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów". Dlatego mają powstać przepisy służące promocji polskich marek.

Premier nie poinformował o tym do jakiego poziomu rząd chciałby obniżyć udziały marek własnych w ofercie sklepów. Nie wiadomo także kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~beatag 1 5 miesięcy temu

  Bardzo dobrze. Sieci wymuszają horendalną marżę, płacą po 6 miesiącach i jeszcze producenci produkują dla nich marki własne zabijająć swoje marki, które siłą rzeczy muszą być droższe. A do ludzi jak do ściany, kupujcie produkty polskie.

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony