REKLAMAKongres Rynku FMCG - baner główny (maj 2019)
Ajurweda czerpie z wielowiekowej hinduskiej tradycji

Ajurweda czerpie z wielowiekowej hinduskiej tradycji (fot. Adobe)

Ajurweda obecna od dawna w sektorze wellness, podbija z powodzeniem świat kosmetyków. Produkty do pielęgnacji oparte na liczącej 5 tysięcy lat nauce i systemie naturalnego leczenia z Indii są stworzone po to, aby pomagać zachować równowagę ciała przez właściwą dietę i pielęgnację skóry.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień-maj 2019)

Słowo ajurweda pochodzi z sanskrytu, można je przetłumaczyć jako „wiedza o życiu”. Ajurweda to tradycyjny hinduski system leczniczy, uważany za najstarszy na świecie – jego początki sięgają kilka tysięcy lat p.n.e. Przez lata ajurweda rozwinęła się w system obejmujący wiele obszarów życia człowieka i korzysta z jogi, masażu, leczenia ziołami, zdrowego odżywiania,oczyszczania aby zachować lub przywrócić równowagę w ciele.

W Indiach około 90 procent społeczeństwa używa jakiejś formy ajurwedyjskiej terapii, która jest indywidualnie dobierana - natomiast na Zachodzie ajurweda uważana jest za medycynę alternatywną. - Produkty ajurwedyjskie to najsilniej strzeżony sekret świata beauty – uważa Lisa Mattam, założycielka organicznej linii pielęgnacji skóry Sahajan. – Hinduski agrest na przykład, który jest składnikiem produktów do ciała i włosów Sahajan ma 20 razy więcej witaminy C niż pomarańcza więc jest silnym antyoksydantem, który rozjaśnia i chroni skórę – twierdzi Mattam w rozmowie z portalem kosmetycznym.

Dzięki rosnącej popularności jogi i medytacji wielu konsumentów nieświadomie przenosi ajurwedyjski styl życia na inne sfery swojej codzienności. Zmęczeni miejskim pędem, chcą poczuć równowagę przez świadome odżywianie, praktykowanie jogi, medytację i zrównoważoną pielęgnację. To siostrzane koncepcje, które powinny razem być stosowane, aby zachować ducha ajurwedy.

Według jej zasad elementy, z których składa się ziemia i wszystko, co się na niej znajduje to mahabhutas, reprezentacja elementów w ciele to dosza, podstawowe właściwości każdej materii na Ziemi to gunas. Osoby, u których dominującą doszą jest vata, pitta lub kapha przejawiają cechy fizyczne i emocjonalne oraz typ energii, które są charakterystyczne dla danego typu. Kosmetyki oparte na ajurwedzie też uwzględniają dosze.

Na Zachodzie dostępne są takie marki ajurwedyjskie jak Sahajan, Sundara Holistic, Urban Veda, Malavara, Sundari czy Samaya.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony