PRODUCENCI I MARKI

Biznes

TRENDY

PRAWO

 

27 maja 2022, 12:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Dr Anna Oborska, dyrektor generalna, Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego podczas wystąpienia na Forum Branży Kosmetycznej 2022.

Dr Anna Oborska, dyrektor generalna, Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego podczas wystąpienia na Forum Branży Kosmetycznej 2022. (fot. Shootit)

W najbliższym czasie czeka nas ogrom zmian prawnych i nowych regulacji. Muszą być na nie wyczuleni szczególnie producenci kosmetyków, ale część zmian będzie dotyczyła także dystrybutorów. Potrzebna będzie kooperacja na linii producent-dystrybutor – mówiła dr Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, podczas 10. Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022.

Dr Anna Oborska wzięła udział w debacie pt. „Wiodące trendy na rynku kosmetycznym. Nurt eko, zrównoważony rozwój, nowości, relacje z konsumentami, partnerstwo na linii dostawca-handel” i powiedziała, że na rynku jest zdumiewająco dużo małych, polskich firm kosmetycznych.

Sama byłam zaskoczona liczbą. Dane GUS mówią, że na rynku funkcjonuje około 1200 podmiotów i 90 proc. z nich zatrudnia do 9 osób. Cześć z nich nie przetrwa, ale te, które znajdą swoją niszę, swojego obiorcę i odnajdą się w tej nowej rzeczywistości, będą mogły dalej z sukcesem się rozwijać. Trend eko jest trendem bardzo ważnym i należy go traktować bardzo poważnie i uczciwie – powiedziała dr Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022.

Dodała również, że obserwując firmy kosmetyczne, widzi, że część z nich doskonale radzi sobie z dostosowywaniem się do norm ekologicznych. Producenci dostrzegli, że trend eko nie jest tylko chwilową modą, ale jest to długofalowa, istotna, globalna zmiana. Jeżeli firma chce pozostać w grze, to musi nie tylko spełniać wszystkie ekologiczne wymogi i zobowiązania, ale podążać za nimi, a wręcz je wyprzedzać.

Panelistka dodała również, że ostatni czas pokazał, że wielu rzeczy nie da się przewidzieć, a z punktu widzenia firmy kosmetycznej bardzo ważna jest dywersyfikacja portfela produktowego. Nie należy koncentrować się na jednej grupie produktów. Pokazała to sytuacja, w jakiej znalazły się firmy, które mają w swojej ofercie tylko kosmetyki do makijażu. One bardzo ucierpiały, a później na nieszczęście okazało się, że dla części z nich główne rynki zbytu to Rosja i Ukraina. Natomiast istotne dla stabilności firm było np. korzystanie z surowców, które są dostępne w Polsce.

Anna Oborska mówiła także o czekających branżę zmianach prawnych, takich jak np. dyrektywa odpadowa.

Komisja Europejska położyła na to duży nacisk i w wielu krajach te zmiany są już na bardziej zaawansowanym etapie niż u nas. W Polsce staramy się obecnie nadążyć za tymi trendami i zmianami – powiedziała.

– W najbliższym czasie czeka nas ogrom zmian prawnych i nowych regulacji. Muszą być na nie wyczuleni szczególnie producenci kosmetyków, ale część zmian będzie dotyczyła także dystrybutorów. Potrzebna będzie kooperacja na linii producent-dystrybutor – podsumowała dr Oborska.

10. Forum Branży Kosmetycznej odbyło  się w ramach Retail Trends 2022, konferencji łączącej producentów i handel z sektora food i kosmetycznego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony