REKLAMABeGlossy - banner główny - 16.07 - 16.08

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

5 grudnia 2019, 13:25Obserwacja trendów pokazuje stopniowy spadek udziału obrotów aptek w niedziele w porównaniu do innych dni

Obserwacja trendów pokazuje stopniowy spadek udziału obrotów aptek w niedziele w porównaniu do innych dni (fot. adobe stock)

Obroty statystycznej apteki w niedzielę to tylko 16 proc. w porównaniu do dowolnego powszedniego dnia tygodnia – wynika z danych PEX PharmaSequence, opublikowanych w magazynie „OSOZ – Otwarty System Ochrony Zdrowia”.

REKLAMAGOLDENBOX - belka w artykule - 16.07 - 16.08

W niedziele pracuje 18 proc. aptek. Biorąc pod uwagę placówki sieciowe i franczyzowe w niedziele otwarta jest co czwarta, a indywidualne – co dziesiąta.  Mogłoby ich działać więcej, ponieważ ustawa zakazująca handlu w niedziele nie dotyczy aptek. – Jednak problemem jest rentowność aptek w ten dzień  – pisze Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequence, w tekście pt. „Niedziele w aptekach” zamieszczonym na łamach magazynu „OSOZ – Otwarty System Ochrony Zdrowia”. Według jego słów utrzymanie apteki w niedzielę jest droższe niż w dzień powszedni – transakcji jest mniej, a kosztu personelu większe.

Według danych PEX PharmaSequence, obrót statystycznej apteki w przeciętną niedzielę stanowi 28 proc. obrotu przypadającego na sobotę i 16 proc. obrotu uzyskiwanego w dowolnym powszednim dniu tygodnia. Do tego obserwacja trendów pokazuje stopniowy spadek udziału obrotów w niedziele w porównaniu do innych dni.

Wynika to właśnie z wprowadzonego przed dwoma laty ograniczenia handlu w niedziele, które z roku na rok uszczupla pulę niedziel, w które sklepy mogą pracować. W ślad za tym nastąpiło zjawisko  ograniczenia dziennego ruchu klientów w miejscach gdzie znajdują się apteki, czyli np. w centrach handlowych czy na handlowych ulicach miast. Mimo że apteka działa, liczba wizyt jest nieporównywanie mniejsza niż w dniach, gdy klienci mogą zrobić także inne zakupy w sąsiadujących z nią sklepach.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony