HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

KORONAWIRUS

 

22 stycznia 2021, 08:57Aktualny system marż aptecznych nie jest adekwatny do dynamicznie zmieniającego się rynku dystrybucji

Aktualny system marż aptecznych nie jest adekwatny do dynamicznie zmieniającego się rynku dystrybucji (fot. shutterstock)

Rok 2020 sektor zakończył wartościowym wzrostem o mniej niż 1 proc. i spadkiem pod względem liczby sprzedanych opakowań o ponad 3 proc. – podała „Rzeczpospolita” powołując się na dane  PEX PharmaSequence.

REKLAMANina Słupska_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Taki wynik to efekt pandemii – tłumaczy na swoich łamach „Rzeczpospolita” i na potwierdzenie tej opinii przytacza słowa Jarosława Frąckowiak, prezesa PEX PharmaSequence.

Utrudnienia w dostępie do świadczeń służby zdrowia zaowocowały spadkiem ilości zabiegów i diagnoz – komentuje ekspert cytowany przez gazetę.

Prezes PEX PharmaSequence dodaje też, że pandemia nie zatrzymała spadku liczby aptek i punktów aptecznych: działa ich około 13,4 tys., czyli o ponad 350 mniej niż na początku ubiegłego roku.

Według jego opinii w tym roku apteki będą skoncentrowane na „nadrobieniu 2020 roku”. Równocześnie zwraca uwagę, że aby nastąpił znaczący wzrost na rynku, konieczny jest powrót do normalnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Natomiast Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zwraca uwagę na potrzebę rewizji systemu marżowego.

Ten obowiązujący w Polsce nie jest adekwatny do dynamicznie zmieniającego się rynku dystrybucji i śladem innych europejskich państw powinien zostać zmieniony – podkreśla Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, w materiale „Rzeczpospolitej”. Konieczność zmiany tłumaczy potrzebą zapewnienia stabilizacji na rynku aptecznym i pokrywania przez farmaceutów prowadzących apteki stale rosnących kosztów.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony