REKLAMAWH Market_banner glowny_maj-czerwiec 2020

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

WYWIADY I OPINIE

 

23 kwietnia 2019, 12:47wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (fot. mat.prasowe)

O tym jak zwiększa się presja na bezpieczeństwo i skuteczność kosmetyków opowiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

REKLAMA

W rozmowie o przyczynach i zagrożeniach innowacyjności sektora kosmetycznego, dyrektor wskazała jedną z takich barier - to zachodzące zmiany legislacyjne i konieczność ciągłego dostosowania się do aktualnego prawa. 

Jej zdaniem w  pewnych obszarach nowe regulacje prawne mogą wzmóc innowacyjność branży, ale częściej ją hamują. Nowo tworzona legislacja nie zawsze odpowiada najbardziej aktualnej wiedzy naukowej i stanowisku sektora kosmetycznego.

Według BlankI Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, potwierdzeniem innowacyjności branży jest ogromna liczba nowości wprowadzanych co roku na rynek. Według danych firm badawczych tylko w kategorii pielęgnacji twarzy w 2018 r. pojawiło się na polskim rynku 1200 nowości, a w kategorii kosmetyków do makijażu – 400. 

Nowości kosmetyczne są napędzane trendami konsumenckimi oraz regulacjami prawnymi. Te ostatnie hamują rozwój branży, zwłaszcza zmiany w przepisach dotyczących składników, np. planowanego ograniczenia stosowania mikroplastików w produktach kosmetycznych. 

Według ostatnio opublikowanej definicji mikroplastiku zagrożonych wycofaniem ponad 100 składników kosmetyków, dla których nie ma obecnie zamienników. Istnieje uzasadniona obawia, że kilka kategorii produktów może przestać istnieć.

Zespoły B+R firm kosmetycznych zajmują się dostosowywaniem produktów do wymagań legislacyjnych zamiast nowymi formulacjami. To może wydłużyć czas opracowania nowego produktu kosmetycznego do 8-10 lat. Zdaniem Blanki Chmurzyńskiej-Brown obecnie branża beauty zajmuje się głównie nowymi składnikami i surowcami oraz szuka połączeń makijażu z pielęgnacją rozwijając trend kremów BB i CC.

Równie ważne zmiany na rynku kosmetycznym, o którym wspomniała w wywiadzie, to odchodzenie od opakowań z plastiku i szukanie nowych rozwiązań. W efekcie strategii plastikowej wzrośnie koszt opakowań, bo branża beauty zmuszona będzie do szukania alternatyw dla plastiku. W związku z tym wzrośnie użycie opakowań refill.

W opinii Blanki Chmurzyńskiej-Brown kosmetyki przyszłości będą musiały być przede wszystkim skuteczne, bezpieczne, mieć właściwości prozdrowotne i wpływać na dobre samopoczucie.
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony