REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

TRENDY

 

14 stycznia 2019, 16:39wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Zaniepokojeni Brexitem Brytyjczycy wydali przed świętami znacznie mniej niż zwykle.

Zaniepokojeni Brexitem Brytyjczycy wydali przed świętami znacznie mniej niż zwykle. (fot. Adobe)

Brytyjscy detaliści doświadczyli najgorszego sezonu świątecznego w roku 2018 od czasu kryzysu finansowego dziesięć lat temu, ponieważ ostrożność w wydatkach mieszkańców Wysp zmusiła głównych graczy na rynku do obniżenia cen.

REKLAMA

Na konsumpcję gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii wpływa niepewność i związana z Brexitem - wyjściem z Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowanym na 29 marca. Część Brytyjczyków ograniczyła wydatki w listopadzie, by zaoszczędzić na zakupy na koniec roku. Jednak nie udało się nadrobić tych zaległości  i sektor detaliczny w Wielkiej Brytanii ucierpiał podczas ostatnich świąt.

Marks & Spencer odnotował nowy kwartalny spadek sprzedaży zarówno w sektorze odzieży, jak i żywności. W sieci domów towarowych John Lewis, duży popyt na produkty kosmetyczne i modę kobiecą pozwolił zwiększyć sprzedaż, ale marże pozostają pod presją "w niezwykle konkurencyjnym środowisku cenowym". Menedżer sklepu, Paula Nickolds, wspomniała, że promocje są o 20 proc. do 30 proc. wyższe niż w 2017 roku.

W Debenhams, numer dwa domu towarowego w Wielkiej Brytanii, dyrektor generalny Sergio Bucher powiedział, że grupa musiałaby zaoszczędzić 80 mln funtów (88,6 mln euro), aby uniknąć pogorszenia rentowności po obniżeniu cen.  - Rynek jako całość był bardzo, bardzo konkurencyjny" - powiedział dziennikarzom.

Tesco, największy detaliczny supermarket w Wielkiej Brytanii, był jednym z niewielu świątecznych zwycięzców w branży, z 125 tysiącami klientów więcej niż w okresie świątecznym 2017 roku. Natomiast jego rywale Sainsbury's i Morrisons zanotowali niższe niż oczekiwano wyprzedaże świąteczne i ucierpieli przez konkurencję z niemieckich sklepów dyskontowych Aldi i Lidl.

Globalna stagnacja świąt pokazuje, że perspektywy gospodarcze w Wielkiej Brytanii pozostają niejasne, a zaniepokojony konsument może kupować kierując się tylko kwestią ceny.

Ankieta opublikowana przez British Retail Consortium (BRC), główną federację sektora, pokazuje, że dystrybutorzy po raz pierwszy od 2008 roku odnotowali stagnację sprzedaży w okresie świątecznym. Badanie wydatków konsumenckich opublikowane przez Barclaycard pokazuje z kolei, że konsumpcja wzrosła jedynie o 1,8 proc. w grudniu, po wzroście o 3,3 proc. w listopadzie. Liczba ta jest najniższa od marca 2016 roku, a po dostosowaniu się do inflacji odpowiada rzeczywistemu spadkowi.

Połowa Brytyjczyków, którzy wzięli udział w ankiecie wyraziła zaniepokojenie ryzykiem pogorszenia się wskaźników brytyjskiej gospodarki w 2019 roku. 
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony