REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

PRODUCENCI I MARKI

Eksport

 

8 lipca 2020, 16:08wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. adobe stock)

Główny Inspektorat Sanitarny przywrócił wystawianie certyfikatów GMP na potrzeby eksportu – poinformował Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Związek interweniował w tej sprawie w imieniu producentów kosmetyków.

GIS potwierdza, że certyfikaty będą znów wystawiane przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne na wniosek producentów. Stacje pobiorą opłatę za dokument w wysokości ustalonej na poziomie powiatów – wyjaśnia dr Ewa Starzyk, dyrektor ds. naukowych i legislacyjnych w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego. Niedługo powinniśmy otrzymać wstępną informację z warszawskiej WSSE, na jakiego rzędu koszty mamy być przygotowani. Inspekcja przestrzega jednak, że ze względu na utrzymującą się epidemię COVID-19 i obciążenie audytowaniem osób przebywających na kwarantannie procedura wystawiania certyfikatów GMP może się przedłużać. Producenci proszeni są więc o cierpliwość.

Przypominamy, że wystawianie certyfikatów zostało wstrzymane po wejściu w życie ustawy o produktach kosmetycznych, która wdrożyła przepisy niezbędne do stosowania rozporządzenia 1223/2009/WE w zakresie środków karnych i organów administracji. Zgodnie z przepisami rozporządzenia producent/osoba odpowiedzialna wystawia oświadczenie o stosowaniu GMP. Niektóre kraje (np. Izrael, Iran, Chiny) wprowadziły jednak lokalne przepisy, które wymagają, aby certyfikaty GMP były wystawiane przez organy administracji. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, gdzie certyfikaty eksportowe są wystawiane przez organy nadzoru. Dzięki temu eksport kosmetyków z Polski do Chin czy Izraela będzie łatwiejszy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony