StoryEditor
Producenci
17.04.2018 00:00

Co wpłynie na wzrost sprzedaży kosmetyków kolorowych?

W 2018 roku łączna wartość rynku kosmetyków kolorowych może przekroczyć 48,3 mld dolarów – wynika z badań firmy Mintel. Oznacza to wzrost o 6 proc. względem 2017 roku. Na wzrost sprzedaży będą wpływać globalne trendy związane ze zdrowiem, ekologią, społeczną odpowiedzialnością marek i ... robieniem selfie.

Jak wynika z analizy Mintela, największym rynkiem pozostanie USA – tu wartość przekroczy 12 mld dolarów. Kolejne miejsca zajmują: Japonia (6,4 mld dolarów), Chiny (5,1 mld dolarów), Wielka Brytania (2,7 mld dolarów) oraz Południowa Korea (2,2 mld dolarów).

Mintel zaobserwował także 4 ogólne zjawiska, które determinują stały wzrost wartości rynku kosmetyków kolorowych.

Internet ma znaczenie

Pierwsze zjawisko to rosnące znaczenie blogerów i vlogerów. Przykładowo, aż 41 proc. użytkowniczek kosmetyków w Chinach kupuje produkty ze względu na działalność twórców internetowych. Z kolei aż 66 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku 16-24 stwierdziło, że nauka nowych technik makijażu jest łatwiejsza przez internet.

Według ekspertów to pokazuje, że ludzie w promocji marek bardziej cenią osobowości, a nie same produkty. Dlatego firmy stawiają na pokazywanie nie tyle ich oferty, co na budowę wizerunku.

Drugie zjawisko, które wiąże się z rozwojem internetu, to... coraz większy nacisk na ładny wygląd przy robieniu  selfie. Tego typu fotografia odsłania nowe obszary twarzy, które wymagają dodatkowej pielęgnacji i makijażu. Lepiej sprzedają się m.in. podkłady i inne kosmetyki, dzięki którym cera jest jasna i idealna, produkty rozświetlające, a także np. do podkreślania brwi.

Odpowiedzialność i ekologia

66 proc. brytyjskich kobiet w wieku 16-24 lat chciałoby od detalistów większej ilości informacji, które produkty kosmetyczne są przyjazne dla środowiska. Z kolei 24 proc. Włoszek w 2017 roku kupiło produkty naturalne lub organiczne. To pokazuje, że klientki na całym świecie są za odpowiedzialnym podejściem do biznesu, a także za bezpiecznymi produktami.

Odpowiedź na ten trend przygotowali już producenci. To projekty CSR-owe, a także polityka wspierająca etyczny biznes. Wiele działań dopiero przed nimi. Przykładowo, brokat w kosmetykach zawiera niebiodegradowalne plastiki. Eksperci spodziewają się, że w przyszłości musi się to zmienić.

Jak tłumaczą przedstawiciele Mintela, konsumenci wymuszają na firmach odpowiedzialny biznes. Jednym z obszarów takich działań może być ograniczenie śladu węglowego, przez stosowanie m.in. takich materiałów, jak bambus czy otrębów ryżowych w przypadku opakowań. Plastiki i folie mają odejść w niepamięć.

Millenialsi chcą transparentności

Kolejnym trendem, z którym muszą się mierzyć firmy kosmetyczne, jest coraz większy nacisk na transparentność. 34 proc. brazylijskich Millenialsów stwierdziło, że wolą kupować produkty tych firm, które wspierają projekty lokalne.

To zgodne z aktualnymi trendami społecznymi. Konsumenci chcą się identyfikować z markami, dlatego odrzucają firmy, które nie respektują potrzeb lokalnych środowisk. Stąd coraz większa aktywność firm kosmetycznych w dziedzinie polityki i społeczeństwa – nie chcą one już tylko oferować swoich produktów, ale także wspierać świat.

Make-up traci na rzecz ochrony twarzy

Dla konsumentów coraz większe znaczenie ma nie tylko wygląd, ale również zdrowie. Stąd coraz większa popularność produktów, które dbają o skórę twarzy. Przykładowo, 41 proc. Amerykanek jest zainteresowana wielofunkcyjnymi produktami. Rozwiązaniem są kosmetyki, które nie tylko nawilżają twarz, ale także chronią przed promieniowaniem słonecznym. Duże perspektywy mają także probiotyki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 13:24
L‘Oreal przejmuje Color Wow – markę premium z kosmetykami do włosów
L‘Oreal przez przejęcie marki Color Wow chce wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosówIG_Colorwowhair

Francuski gigant kosmetyczny L‘Oreal poinformował o podpisaniu umowy, dotyczącej przejęcia marki kosmetyków do włosów Color Wow. L‘Oreal chce dzięki temu wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosów – dowiedział się Reuters. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dla L‘Oreal w ubiegłym roku pielęgnacja włosów była drugą (po perfumach) najszybciej rozwijającą się kategorią w L‘Oreal, napędzaną przez kolejne premiery produktów dla określonych typów i kondycji włosów.

Firma zapowiedziała na początku tego roku, że zamierza zwiększać innowacyjność i wzrost w segmencie produktów do pielęgnacji włosów premium, które sprzedawane są zarówno w kanale online, jak i w salonach.

Color Wow to firma mająca siedziby w USA i Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych. 

Zobacz teżBrazylijski gigant. Dwie duże marki kosmetyczne łączą się, zdobywając ponad połowę lokalnego rynku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
01.07.2025 09:00
L‘Oréal zmienia dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju w regionie DACH
58-letni Stefan Geister był wcześniej odpowiedzialny za komunikację korporacyjną L‘Oréal w regionie DACH, a od lipca pokieruje działem zrównoważonego rozwojuL‘Oréal

Od lipca 2025 roku sprawami zrównoważonego rozwoju w L‘Oréal DACH będzie kierować Stefan Geister – dotychczasowy szef ds. komunikacji. Kiki Trier, pełniąca do tej pory funkcję dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, opuszcza firmę, aby “podjąć nowe wyzwania zawodowe”.

58-letni Stefan Geister był wcześniej odpowiedzialny za komunikację korporacyjną L‘Oréal w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Po objęciu nowego stanowiska będzie kierować zespołem ds. zrównoważonego rozwoju w L‘Oréal. Region DACH obejmuje sześć lokalizacji i ponad 3 tys. pracowników. Stefan Geister obejmie ponadto zarządzanie obszarem różnorodności, równości i integracji.

Geister ma duże doświadczenie w branży FMCG. Swoją karierę rozpoczął w 1993 roku w firmach branży spożywczej: Dr. Oetker i Barilla. Po 17 latach pracy w Henkel Beauty Care na różnych międzynarodowych stanowiskach kierowniczych, dołączył do L‘Oréal w 2015 roku. Tam pełnił początkowo funkcję dyrektora generalnego marki Vichy, a później kierował działem farmaceutycznym w Niemczech i Austrii. Od 2021 roku kieruje działem komunikacji korporacyjnej w niemieckojęzycznym regionie L‘Oréal.

Jego poprzedniczka, 41-letnia Kiri Trier, dołączyła do L‘Oréal w 2023 roku. Menadżerka ta, posiadająca tytuł doktora, rozpoczęła karierę w branży filmowej w 2008 roku jako producentka filmów fabularnych. Od 2017 roku pracowała jako niezależna konsultantka ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju. Jako Sustainability Practice Lead DACH w firmie konsultingowej Capgemini-Invent była odpowiedzialna za strategie zrównoważonego rozwoju kilku różnych korporacji. Oprócz pracy w L‘Oréal wykłada również zarządzanie zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w St. Gallen.

Jak podkreśla L‘Oréal, Trier odegrała kluczową rolę w opracowaniu mapy drogowej zrównoważonego rozwoju dla regionu DACH, w tym m.in. przechodzenie na odnawialne źródła energii we wszystkich lokalizacjach. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. lipiec 2025 13:45