REKLAMABanner Główny_Dexpol_listopad-grudzień 2020
Banki zaostrzają politykę kredytową i stawiają coraz więcej warunków kredytobiorcom

Banki zaostrzają politykę kredytową i stawiają coraz więcej warunków kredytobiorcom (fot. Adobe)

Pod koniec 2019 roku banki planują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów mieszkaniowych - wynika z ankiety NBP w kwartalnym opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym", które opublikowała Rzeczpospolita.

REKLAMA

Kredyty mieszkaniowe

W III kwartale banki zaostrzyły już kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, jednak nie zmieniły istotnie warunków kredytowych. Zaostrzenie polityki kredytowej wynikało m.in. z realizacji zaleceń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz zmiany strategii banków - informuje dziennik.

W III kwartale zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe (procent netto około 38 proc.), do którego przyczyniły się głównie prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym (procent netto 53 proc., poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (53 proc.) oraz poprawa sytuacji makroekonomicznej kraju (98 proc.).

W IV kwartale banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych (procent netto około -38 proc.) i spadek popytu (procent netto około 32 proc.).

Kredyty konsumpcyjne

W przypadku kredytów konsumpcyjnych banki w III kwartale zaostrzyły kryteria ich udzielania i warunki: zwiększyły marżę kredytową, a pojedyncze z nich zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania.

Według banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczynił się głównie wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą.

Zgodnie z przewidywaniami banków nieznacznie zwiększył się popyt na kredyty konsumpcyjne. Na IV kwartał banki przewidują istotne zaostrzenie polityki kredytowej oraz dalszy, choć nieznaczny, wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

Kredyty dla przedsiębiorstw

III kwartał upłynął pod znakiem zaostrzenia kryteriów ich udzielania dla małych i średnich firm. Dla dużych polityka kredytowa się nie zmieniła. Banki uzasadniały zaostrzenie możliwością pogorszenia się bieżącej lub oczekiwanej sytuacji: banku, największych kredytobiorców i całej gospodarki oraz podniesieniem się ryzyka branży i wzrostem udziału kredytów zagrożonych.

W III kwartale banki uczestniczące w badaniu nie stwierdziły zauważalnej zmiany popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Banki, które odczuły spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, uzasadniały go głównie spadkiem zapotrzebowania na finansowanie środków trwałych oraz zapasów i kapitału obrotowego, a także zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw.

W IV kwartale prognozuje się kontynuowanie zaostrzania polityki kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz utrzymanie się obecnego popytu na kredyty dla firm.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony