REKLAMATestowane przez WK

KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

 

16 sierpnia 2022, 16:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Kobiety bardziej ograniczają wydatki niż mężczyźni (64,4 proc. – 55,2 proc.)

Kobiety bardziej ograniczają wydatki niż mężczyźni (64,4 proc. – 55,2 proc.) (fot. shutterstock)

Według cyklicznego badania UCE Research i Grupy Blix, obecnie aż 60 proc. respondentów ogranicza swoje wydatki na bieżące zakupy. Wśród kategorii, na których oszczędzają najbardziej znalazły się m.in. kosmetyki, na które wskazuje już ponad 30 proc. konsumentów.  

REKLAMANajlepszy produkt 2022 baner w tekście

60 proc. Polaków ogranicza wydatki na bieżące zakupy. Sytuacja znacznie się pogorszyła w porównaniu z III kwartałem 2021 roku, kiedy to o zaciskaniu pasa informowało 40,9 proc. badanych – pokazały wyniki cyklicznego badania UCE Research i Grupy Blix

– W ciągu roku bardzo zmieniła się sytuacja na rynku. Galopująca inflacja i wzrosty stóp procentowych sprawiły, że osoby, które były spokojne o swoje domowe finanse, zaczęły odczuwać niepokój. Wzrosty rat kredytów, niekiedy przekraczające dwukrotność dotychczasowych spłat, zmuszają nawet Polaków dobrze zarabiających do ograniczania wydatków – komentuje dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX.

Obecnie kobiety bardziej ograniczają wydatki niż mężczyźni (64,4 proc. – 55,2 proc.). Ponadto do takiego działania przyznają się głównie osoby w wieku 36-55 lat (wśród nich – 62,2 proc.), z dochodami miesięcznymi netto od 1000 do 2999 zł (63,2 proc.) i z miejscowości mających od 50 tys. do 99 tys. mieszkańców (62,7 proc.).

Rosnące ceny powodem oszczędzania na zakupach

Respondenci wyjaśniając, dlaczego ograniczają wydatki na bieżące zakupy, najczęściej wskazują rosnące ceny – 58,7 proc. Ona też była na pierwszym miejscu w zestawieniu opublikowanym w III kw. ubiegłego roku, wówczas z wynikiem 65,8 proc.

Kolejne miejsce w tym rankingu zajmuje obawa o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju – 17,4 proc. (III kw. ub.r. – 42,7 proc.). Dalszym problemem jest brak odłożonych oszczędności – 12,4 proc. (III kw. ub.r. – 26,9 proc.), obawę o utratę pracy – 3,9 proc. (18,2 proc.), a także lęk przed chorobą – 3,6 proc. (16,5 proc.).

Już 30 proc. konsumentów oszczędza na kosmetykach

Według sondażu, Polacy obecnie najbardziej oszczędzają na artykułach odzieżowych – 46,9 proc. (w III kw. ub.r. – 50,7 proc.), słodyczach i przekąskach – 44,5 proc. (rok wcześniej – 29,7 proc.) alkoholu – 40,8 proc. (34,2 proc.), ale i na kosmetykach – 30,3 proc. (29,5 proc.). Oszczędności nie widać tak mocno w kategoriach produktów pierwszej potrzeby. Dlatego systematycznie rośnie w zakupach udział wydatków na żywność.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony